Çözücü buharlaşma yöntemi ile mikroküre hazırlanmasında dispersiyon ajanı seçiminin önemi
The importance of selection of the dispersing agents at the preparation of microspheres by the solvent evaporation method
  1. Tez No: 123831
  2. Yazar: BAHAR HOROZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TAMER BAYKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 10122
Özet
114 ÖZET Çözücü Buharlaştırma Yöntemi İle Mikroküre Hazırlanmasında Dispersiyon Ajanı Seçiminin önemi Çalışmamızda temel olarak, farklı dispersiyon ajanlarının çözücü buharlaştırma yöntemi ile hazırlanan mikroküreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, üç farklı dispersiyon ajanı (alüminyum tristearat, magnezyum stearat ve sukroz stearat), farklı katkı oranlan (%1, %3, %5) ve farklı polimer/çözücü oranlarında (1/5, 1/7, 1/9) formülasyonlara ilave edilmiştir. Hazırlanan mikroküre formülasyonlarında, ürün verimi, işlem etkinliği, partikül büyüklüğü ve dağılımı, morfolojik özellikler ve çözünme hızı verileri incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, değişen dispersiyon ajanı tipinin, katkı oranlarının ve polimer/çözücü oranlarının mikroküre oluşumunda ve özelliklerinde etkili parametreler olduğu gözlenmiştir. Bu sonuçlar, farklı oranlarda, farklı dispersiyon ajanları ve polimer/çözücü oranlan kullanılarak, çözücü buharlaştırma yöntemi ile hazırlanan mikroküre formülasyonlarının modifîye edilebileceğini göstermektedir. Anahtar Sözcükler : Mikroküre, çözücü buharlaştırma yöntemi, dispersiyon ajanı, Verapamil HC1, Eudragit RS 100.
Özet (Çeviri)
115 SUMMARY The Importance of Selection of the Dispersing Agents at the Preparation of Microspheres by the Solvent Evaporation Method The aim of this study was to investigate the effects of different dispersing agents on the microspheres prepared by the solvent evaporation method. For this purpose, three different dispersing agents (aluminium tristearate, magnesium stearate and sucrose stearate) at the ratios of 1%, 3%, 5% and different polymer/solvent ratios (1/5, 1/7, 1/9) were added to the formulations. Production yield, encapsulation efficiency, particle size and distribution, morphological properties and in vitro dissolution tests were investigated on the microsphere formulations. As a result of these studies; type of the dispersing agent and its concatrtration and polymer/solvent ratio were found to be effective parameters on the formation and characterisation of the microspheres. These results revealed that the microsphere formulations could be successfully modified by the solvent evaporation method using different dispersing agents at different ratios and different polymer/solvent ratios. Key Words : Microsphere, solvent evaporation method, dispersing agent, Verapamile HC1, Eudragit RS 100.