Ratlarda fotoperiyodun dölverimi üzerine etkisi
The effect of photoperiod on reproduction in rats
  1. Tez No: 123834
  2. Yazar: AKİFE KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 649
Özet
38 ÖZET Ratlarda Fotoperiyodun Dölverimi Özerine Etkisi Bu çatışma, laboratuvar hayvanı olarak en fazla tercih edildiği bilinen ratın başarılı ve sağlıklı bir şekilde üretilebilmesi için gerekti olan şartlardan en uygun fotoperiyot modelinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma materyalini Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Deney Hayvanları Merkezinde üretilmiş 45 dişi ve 15 erkek olmak üzere toplam 60 adet Wistar Albino ırkı rat oluşturmuştur. Ratiar 15 dişi ve 5 erkekten oluşan üç farklı fotoperiyoda tabii tutularak her grup 5 ayrı kafeste üretime alınmışlardır. Birinci grup 8 saat aydınlık, 16 saat karanlık, ikinci grup 12 saat karanlık, 12 saat aydınlık ve üçüncü grup ise doğal gün uzunluğuna bırakılmıştır. Her grup içindeki tüm hayvanların günlük takipleri ve dölverimi kayıtları tutulmuştur. Her bir dişinin doğum zamanı, doğurduğu yavru sayısı, sütten kesim yaşındaki yavru sayıları, sütten kesim ağırlıktan ve cinsiyetleri, yavruların yaşama gücü kayıtları alınarak istatistiksel analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, 8 saat aydınlık -16 saat karanlık, 12 saat aydınlık -12 saat karanlık ve doğal gün uzunluğu gruplarında sırası ile ilk doğurma yaşı 114.9, 114.9, 120.7 gün, bir doğumdaki yavru sayısı 6.5, 7.5 ve 6.3 adet, sütten kesimdeki yavru sayısı 5.3, 6.7 ve 55 adet, yaşama gücü %75.5, 87.9 ve 77.4, analık davranışları 2.1, 2.3 ve 2.2 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The Effect of Photoperiod on Reproduction in Rate This study was applied to find the best photoperiod for successive and health breeding of the rat as mostly preferred laboratory animal. A total of 60 that consist of 45 female and 15 mate were used for this study. Animals were bred in Ankara University Medicine Faculty Laboratory Animals Breeding Center. Three groups were formed using these 60 rats. In each group there were 15 females and 5 males placed in 5 cages as 3 females and 1 male. One of the different photoperiods was appiied for each group. The first photoperiod group was 8 hours light and 16 hours dark, the second group was 12 hours tight and 12 hours dark and the third group was led to natural daylight. All of the groups were observed daily. Parturition times for the first pregnancy and following 2, litter size, survivability at the weaning, the weight of youngies at the weaning and sexes of youngies were recorded. In the data, the photoperiod of 8 L: 16 D and 12 t: 12 D and natural daylight groups were respectively followed. Ages at the first parturition were 114.9, 114.9, 120.7 days old, In the same order, the litter size at birth were 6.5, 7.5 and 6.3 youngies, the litter size at tie weaning were 5.3, 6.7, and 5.5 youngies, survivability rate (until weaning) were 75.5, 87.9, 77.4 and maternal behaviour points were 2.1, 2.3 and 2.2. The effect of photoperiod, litter size of birth and sexes of youngies on the body weight at weaning were significant (p< 0.001).41 As a conclusion, the best reproduction traits were in the group has 12 L; 12D photoperiod and this photoperiod program may suggest for the commercial attemptions.