Koyunlarda respiratory syncytial virus (RSV) enfeksiyonunun direkt floresan antikor ve mikronötralizasyon testleri ile araştırılması
The investigation of respiratory syncytial virus infection (RSV) by direct immunofluorescence and microneutralization tests in sheep
  1. Tez No: 123833
  2. Yazar: VEYSEL SOYDAL ATASEVEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ AKÇA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
53 ÖZET Koyunlarda Respiratory Syncytial Virus (RSV) Enfeksiyonunun Direkt Floresan Antikor ve Mikronötralizasyon Testleri ile Araştırılması Araştırmada, klinik ve/veya patolojik solunum yolu belirtilerine sahip 142 adet koyundan virolojik kontrol amacıyla değişen sayılarda nazal swap örnekleri, kan, akciğer örnekleri ve mediastinal lenf yumruları olmak üzere toplam 452 adet, serolojik kontrol amacıyla ise 142 adet örnek alındı. Bu çalışmada, virus izolasyonu/viral antijen tespiti 10 adet nazal swap (%7.1) örneğinden gerçekleştirildi. Nazal swap örneklerinden virus izolasyonu ve viral antijen tespit edilen 1 adet olguda sadece klinik bulgular gözlenirken, viral antijen tespit edilen diğer 9 olgunun 4 adedinde klinik bulgular gözlenirken, 5 adedinde ise hem klinik hem de patolojik bulgular tespit edildi. Serolojik çalışma neticesinde ise 46 adet koyun serumunda seropozitiflik (%32.4) tespit edildi. Bu çalışmada, DİF testinin sensitivitesi ve spesifitesi hücre kültüründe virus izolasyonu tekniği ile karşılaştırıldığında sırasıyla % 100 ve %92.4 olarak belirlendi. Çalışma neticesinde, BRSV'nun koyunlarda solunum sistemi hastalığının önemli nedenleri arasında olduğu ve enfeksiyonun hızlı tanısında DİF testinin oldukça duyarlı bir teknik olduğu sonucuna varıldı. Anahtar Kelimeler : BRSV, Direkt Immunfloresan, Virus izolasyonu, Mikronötralizasyon, Koyun.
Özet (Çeviri)
54 SUMMARY The Investigation of Respiratory Syncytial Virus Infection (RSV) by Direct Immunofluorescence and Microneutralization Tests in Sheep In the investigation, for virological examination the nasal swab, blood, lung and mediastinal lymph nodes samples were collected from 142 sheep showed clinical and/or pathological respiratory tract symptoms in the slaughter houses from Ankara vicinity. In this study, virus isolation/viral antigen determination was done from ten nasal swabs (7.1%). Both viral antigen and virus isolation was determined in only one sheep's sample mat showed clinical signs. Only viral antigen was determined in samples of 4 sheep showed clinical signs and in 5 of the samples from animals showed both the clinical and pathological signs. At the end of the serological study 46 sheep sera found positive (32.4%). The sensitivity and spesifity of direct immunofluorescence test against virus isolation in tissue culturing determinated 100% and 92.4% respectively. At the end of this investigation, BRSV found a significant cause between sheep respiratory tract infections and DEF is more sensitive test in rapid diagnosis of this infection. Key Words : BRSV, Direct Immunofluorescence, Virus Isolation, Microneutralization, Sheep.