Dört farklı glukometre ile laboratuvar glukoz ölçüm yönteminin karşılaştırılması
- Tez No: 123859
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÖZET Diyabetik hastalarda kan şekerinin sıkı kontrolü, kan glukoz konsantrasyonu değişiminin izlenmesi, komplikasyonların erken dönemde saptanması açısından oldukça Önemlidir. Bu amaçla glukometrelerin kullanımının önemi gün geçtikçe artmakla beraber bu cihazların çeşitliliği cihaz seçimi açısından önemini korumaktadır. Glukometreler arası karşılaştırma çalışmaları ilk kullanıma girdikleri yıllardan bu yana birçok araştırmacının ilgi odağı haline gelmiş olup bu konu ile ilgili pek çok çalışma yapılmaktadır. Bu amaçla dört farklı glukometre ve laboratuvar rutin glukoz ölçümünde kullanılan analizörün performans karakteristiklerini incelemek ve yöntem karşılaştırması yapmak çalışmanın temel amacını oluşturmaktadır. Hastanemizde, kliniklerde ve hastalar arasında sık kullanılmakta olan dört farklı glukometre ve laboratuvarda rutin glukoz ölçümünde kullanılan analizör çalışma kapsamına alınıp analitik performans karakteristikleri yönünden incelendi ve diyabetik olan ve olmayan bireyler arasından seçilerek çalışma kapsamına alınan 40 venöz örnek üzerinde yöntem karşılaştırması yapıldı. Serum glukoz düzeyleri otomatize sistemde spektrofotometrik olarak, Glukotrend ve One Touch glukometrede reflektans fotometri ve MediSense ve Exac Tech glukometrelerinde ise biyosensör bazlı elektrokimyasal yöntem ile ölçüldü. Analitik performans karakteristikleri belirleme çalışmalarında; ILAB 900 analizör, Glukotrend ve One Touch glukometrelerinden elde edilen değerler her çalışma için kabul edilirken; MediSense glukometrenin geri kazanım ve girişim çalışmalarında, Exac Tech glukometrenin ise tekrarlanabilirlik, geri kazanım, girişim, doğrusallık çalışmalarında elde edilen değerler kabul edilemez olarak saptandı. 99Analizör ve glukometrelerin aynı glukoz konsantrasyonlarına ait ölçüm sonuçları Glukotrend dışında tüm cihazlarda analizör sonucundan istatistiksel olarak farklı olduğu görüldü (Glukotrend p-0.050 ve diğer glukometreler için p-0.000). Glukometreler ile analizör sonuçları arasında yüksek ve anlamlı bir korelasyon olduğu tespit edildi (r>0.90, p=0.000). Sonuç olarak bu çalışma, glukometre seçiminde analitik performans karakteristikleri ve yöntem karşılaştırması çalışmalarının yapılmasının önemli olduğunu göstermektedir. 100
Özet (Çeviri)
SUMMARY The tight control and monitoring of blood glucose level in diabetics is important for early determination of complications and following up diabetes mellitus. For this reason, while the importance of using a glucometer is increasing, the variability and complexity of the devices is important in choosing them. Since glucometers are first used, the comparison studies have been the focus of interest of many investigators. Many researches have been made since then. For this reason, the aim of this study is to determine the performance characteristics and to compare the methods of four different glucometers and the analyzer which is used in our routine laboratory for the glucose measurement. For different glucometers which are commonly used by diabetic patients and in hospital in different clinics and the analyzer which is used for routine glucose measurement are investigated for analytical performance characteristics. Forty venous samples of diabetic and nondiabetic people were investigated for method comparison. The serum glucose levels were measured by the spectrophotometry method in automated system, by reflectance photometry method in Glucotrend and One Touch, by the biosensor based electrochemical method in Exac Tech and MediSense glucometers. In the analytical performance characteristics determination studies while the precision recovery interference and linearity results of Glucotrend and One Touch are acceptable; the recovery and interference results of MediSense glucometer and the precision, recovery and interference results of Exac Tech are not acceptable. 101The assay results of the analyzer and glucometers at similar glucose concentrations were statistically different in all devices except Glucotrend from the analyzer results (Glucotrend p=0.050 and for the other glucometers p=0.000). There was a significantly high correlation between the results of glucometers and the analyzer ( r>0.90, p=0.000). According to the regression statistics obtained from the method comparison study is found that the nearest value to the serum glucose level measurement in ILAB 900 was found by the Glucotrend glucometer. As a result, this study emphasizes the importance of analytic performance characteristics studies and also the importance of performing method comparison studies while choosing a glucometer. 102