Sıçanlarda retinal iskemi/reperfüzyon hasarı oluşturulması: Bu hasara antitrombin III ve iskemi ön hazırlamanın etkilerinin histopatolojik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 123860
  2. Yazar: DAVUT ÖZBAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 442
Özet
ÖZET Son yıllarda çeşitli dokularda iskemi reperfüzyon hasarına ilişkin yayınlar bulunmaktadır. AT III'ün ve İÖH'nın iskemi reperfüzyon hasan üzerine koruyucu etkileri deneysel koşullarda araştırılmaktadır. Bu çalışmada sıçanlarda göz iskemi modeli oluşturarak; AT III'ün ve İÖH'nın retinal iskemi/reperfüzyon hasarına etkilerinin histopatolojik olarak araştırılması amaçlandı. Bu çalışmada 20 adet Wistar albino sıçan 4 gruba ayrıldı ve 40 gözü çalışıldı. Sıçanlara dört damar bağlama yöntemi (Bileşik karotis ve vertebral arterlerin bağlanması) ile iskemi reperfüzyon hasarı oluşturuldu. Sıçanlara iskemi öncesi deri altına 5cc %0.09 NaCI verildi. Tüm deney hayvanlarına 30 dakika iskemi ve 4 saat reperfüzyon yapıldı. Ek olarak grup II'de iskemiden 5 dakika önce 250 IU / kg dozunda AT IH verildi.Grup III'de vertebral arter koterizasyonu ile birlikte 5 dakika İÖH yapıldı.Grup IV'de ise AT IH ve İÖH birlikte uygulandı. Deney bitiminden sonra örnekler arka yaklaşımla optik sinir ve kiazma ile birlikte çıkarıldı. Histolojik çalışma ışık ve elektron mikroskobik düzeyde gerçekleştirildi. Sonuçların istatistiksel analizi Mann-Whitney U testi ile değerlendirildi. Sonuçlar; sıçanlarda dört damar bağlama yöntemi ile 30 dakika iskemi ve bunu izleyen 4 saat reperfüzyon sonunda retinada deneysel olarak iskemi/reperfüzyon hasarının oluştuğu ışık ve elektron mikroskobik düzeyde gösterildi. İskemi reperfüzyon hasarına, İÛH ve AT III'ün koruyucu etkisinin olduğu istatistiksel olarak kanıtlandı. Histolojik düzeyde İÖH ve AT III'ün hücre dejenerasyonlarına karşı koruyucu etkilerinin benzer düzeyde olduğu, lökosit göçü ve kalınlık artışı üzerine AT III'ün etkisinin daha belirgin olduğu saptandı. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY In recent years, there has been considerable work done on ischemia/reperfusion injury in various tissues. Protective effects of AT HI and IOH on ischemia/reperfusion injury are investigated at laboratory conditions. In this study, by setting up an eye- ischemia model in rats, the effects of AT HI and IOH on ischemia/reperfusion injury were histopathologically researched. The eyes of 20 Wistar albino rats were considered in this work. By means of four vessels binding method (common carotid and vertebral arteries being bound together), the rats were exposed to ischemia/reperfusion injury and were divided into 4 groups (n=10). Before ischemia, 5 cc %0.0 NaCI was given to the rats. On all of the rats included in the experiments, 30 minutes ischemia and 4 hours reperfusion were carried out. In addition, 5 minutes before ischemia, AT HI was given in the dose of 250 IU/kg. In group HI, along with vertebral arteries electrocauterized, preconditioning was executed for 5 minutes. In group IV, AT HI and preconditioning were performed together. The samples were taken out together with Optic nerve and chiasma at the end of the experiment. Histological study was done at the level of light microscope. The analysis of the statistical results was evaluated using the Mann-Whitney U test. At the end of performing four vessels binding method for 30 minutes and 4 hours reperfusion following this, results are shown at the level of light microscope where ischemia/reperfusion injury occurs in retina experimentally. It is statistically proved that AT m and preconditioning show protective effects on ischemia/reperfusion injury. It is histopathologically concluded that the protective effects of AT m and preconditioning on cell degeneration are at similar levels and the effect of AT m on leucocyte migration and thickness rise is more evident. 36