Dört farklı mısır (Zea mays L.) çeşitinde kardeşlenme özelliği ve kardeşlerin alımının verim ve kaliteye etkisi üzerinde ön çalışmalar
- Tez No: 15225
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 33
Özet
-29- ÖZET Yeterli ve dengeli beslenebilme birçok dünya ülkesi gibi Türkiye'de de üzerinde burulması gereken bir konudur. Bu balcımdan besin değeri yüksek ve Ülkemizde henüz pek yaygın olmayan fakat yaygınlaştırılması için çalınması gereken şeker mısırı denememizde ele alınan 3 mısır alt türünden birini oluşturmuş ve 2 şeker mısır çeşidi denemeye alınmıştır. Diğer bir çeşit Tokat yerlisi adını verdiğimiz sert mısır çeşididir. Sert mısırların Türkiye'de ekim alanı bakımından %60-70 oranında bulunması bu çeşitinde önemini belirtmektedir. Diğer çeşit Cin mısırı çeşitidir. Bunun da yaygınlaştırılması gereken bir çeşit olmasına inanmaktayız, özetle mısır bitkisinin bütün çeşitleri ile birlikte çok yönlü ekilmesinde yayar vardır. mısır önemli bir bitki olup yemeklik, hayvan yemi ve patlak mıısır olarak de değerlendirilmektedir..Denemede bu her üç grubda temsil eden çeşitler ele alınmıştır. öte yandan verimi artıran ve çok pratik bir önlem olan dip sürgülerinin alınması da denenmiştir. deneme 3 tekerrürlü bölünmüş parseller deneme tertibine göre yapılmıştır "ikim tarihi 15 mayıs' tır. Denemede Jubilee P, Tokat yerlisi Adapazarı ve Cin mısırı çeşitleri işlenmiştir. Sonuçta ip sürgünleri almanın özellikle p. çeşitlerinde ve fazla dip sür.ünü ver~n çeşitlerde verimi çok önemli ölçüde artırdığı görülmüş tür. Bu sonuç denemeden elde edilen son derece önemli ve pratik bir işlemdir. Tartışmada özellikle tatlı mısır çeşitlerinde beyaz plastikle malçlama tize -inde durulmasında yarar olduğu görüşüne yor verilmiştir.
Özet (Çeviri)
-30 SUMMARY four corn varieties were used in our experiment. One of these va rieties is foreign vriety and other verieties determine parti culfcrity of the varieties and thee effect of cutting of the suckerson the yield and the quality» At the end, cutting suckers had been encreased yield of specially sweet corn and hybrid varieties this result is important and pratical the last degrees,, At the same time, It's had been showed to become effect in quality of corn