Helikobakter pylorinin (helicobacter pylori) mide adenokarsinomlarının histolojik alt tipleri ile ilişkisi
The relationship between helicobacter pylori infection and the gastric adenocarcinoma's histologic characteristics
  1. Tez No: 123887
  2. Yazar: MEHMET TARKAN UZUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERCÜMENT KUTERDEM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Mide kanseri dünyada sık görülen malignitelerden biri olup, dünyadaki tüm kanser olgularının %'10'nunu oluşturur. Tüm kanserler arasında Türkiye'de 3. sırada yer alır ve kolorektal kanserden sonra en sık rastlanan 2. GİS tümörüdür. Mide kanserine yol açan nedenler henüz tam olarak bilinmese de epidemiyolojik verilere göre çevresel faktörlerin mide kanseri patogenezindeki önemi büyüktür. Mide kanseri ve H.pylori enfeksiyonunun epidemiyolojik özellikleri birbirine benzer olup, en son çalışmalarda H.pylori'nin mide kanseri gelişimi için bir risk faktörü olabileceği belirtilmektedir. Bu çalışmamızdaki amacımız, mide adenokarsinomların histolojik özellikleri (tip, evre, grade, yerleşim ) ve hastanın klinik özellikleri ile H.pylori mevcudiyeti ve grade'i arasında bir ilişki olabileceğini araştırmaktır. Böylece mide kanseri etiyolojisinde yeni bilgilere sahip olunabileceği gibi, bu yeni bilgiler ile belki yeni bir tedavi yöntemi ortaya konulabilecektir. Bu amaçla, Mart 2000-Ağustos 2002 tarihleri arasında A.Ü.T.F. Genel Cerrahi Kliniğinde mide adenokarsinomu nedeni ile mide rezeksiyonu yapılan 120 hasta çalışmaya dahil edilmiş olup rezeksiyon preparatları A.Ü.T.F. Patoloji ABD tarafından incelenmiştir. Patoloji Kliniği tarafından rezeksiyon preparatlarında H.pylori'nin histolojik olarak tespiti için hem tümöral dokudan hem de tümörlü dokunun çevresinde ki makroskopik olarak normal görünen dokudan örneklemeler yapılmıştır. Aynı süre içinde kliniğimize ardışık olarak mide şikayetleri ile başvuran, mide kanseri olmayan ve endoskopi eşliğinde uygun şekilde biopsiler alınan 260 hastanın biopsi preparatları Sydney Sınıflamasının esaslarına dayanılarak incelenmiştir. Çalışmamızdan elde ettiğimiz sonuçlara göre; bizim haste grubumuzdaki mide adenokarsinomlu hastalarda, mide kanseri olmayan fakat mide şikayeti bulunan hastalara göre H.pylori görülme oranı daha düşüktür. Ayrıca H.pylori enfeksiyonu ile birlikte bulunan undifferansiye 62.adenokarsinomalar'da, differansiye adenokarsinomalara göre H.pylori grade'leri daha yüksektir. H.pylori undifferansiye adenokarsinomlarda daha yoğun bir şekilde kolonize olmaktadır. Eğer intestinal metaplazi mevcut ise H.pylori tespit edilme oranı daha da azalmaktadır. H.pytori mevcudiyeti ve grade'i ile mide adenokarsinomlarının histolojik alt tipleri (intestinal ve diffüz), evresi, grade'i ve yerleşim yerleri arasında ilişki bulunmadı. Ayrıca hastanın klinik özelliklerinden; yaş, cinsiyet, hipertansiyon, diabetes mellitus, hiperlipidemi varlığı ve sigara kullanımı ile de H.pylori mevcudiyeti arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişki tespit edilmedi. Ayrıca H.pylori mevcudiyeti ve de grade'i ile tümör belirleyicilerinden CEA, Ca19-9, Ca72-4 ve AFPnin kan düzeylerinin etkilenmediği görüldü. Takip eden çalışmalarda H.pylori mevcut olan hasta sayısının arttırılarak, H.pylori tespiti için en az iki yöntemin ( seroloji ve histoloji ) birlikte kullanılması tartışma konusu olabilecek bazı sonuçlarımızın açıklığa kavuşmasında faydalı olacaktır. 63
Özet (Çeviri)
SUMMARY Gastric adenocarcinoma is one of the commonly seen malignancy and is 10 percent of all malignancies of the world, in Turkey, among all cancers It is in third place and it is the second most common GİS malignancy after the colorectal carcinoma. According to epidemiologic reports, environmental factors are very important on pathogenesis of the gastric cancer, it is reported that epidemiologic characteristics of gastric cancer and Helicobacter pylori infection are similar, and Helicobacter pylori infection is one of the important risk factors for the gastric cancer. Our aim of this study is to determine the presence of Helicobacter pylori infection in patients with gastric cancer and to investigate the association between Helicobacter pylori infection and the gastric adenocarcinoma's histologic characteristics such as, type, stage, grade, localization or the patient's clinical characteristics. Thus we may get new informations about the etiologic factors for the gastric carcinoma and we may find new modalities in the treatment of gastric cancer. For this aim, a prospective study was carried out between March 2000 and August 2002 among 120 patients who had gastric adenocarcinoma at the General Surgery and Pathology Departments of Ankara Univercity. Also 260 patients who applied to our department with non-malignant gastric disorders were selected and gastric biopsies were taken during the endoscopy according to the protocol. The prevalence and density of Helicobacter pylori infection were evaluated according to Sydney Classification in the cancer specimens and in the biopsy specimens obtained from the patients who had non-malignant gastric disorders at the Pathology Department. 64According to findings of this study; in our society, patients with the gastric adenocarcinoma had a lower prevalence of Helicobacter pylori infection than those with non-malignant gastric disorders. In addition, the density of Helicobacter pylori infection in undifferentiated adenocarcinomas was more higher than the differentiated adenocarcinomas. Also the prevalence of Helicobacter pylori infection was lower if the intestinal metaplasia was present. There was no significiant association between Helicobacter pylori infection and the histologic type (intestinal and diffuse), stage, grade or the localization of the adenocarcinoma. Further more there was no significiant association between Helicobacter pylori infection and the clinical characteristics of the patient such as; age, sex, hypertension, diabetes mellitus, hyperchotesterolemia, smoking and the serum tumor marker levels. In conclusion, for the further studies it's important that, the number of the patients should be increased and at least two methods( histology and serology) should be used to demonstrate Helicobacter pylori in order to prevent such discrepancies that we had between our study and some others. 65