Polikistik over sendromlu olguların değerlendirilmesinde bazal inhibin A ve B düzeylerinin yeri
- Tez No: 123895
- Danışmanlar: PROF.DR. ARİF KÖKÇÜ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET a)Çalışmanın amacı: Bu çalışma, PCOS'da bazal serum inhibin A ve B düzeylerinin önemini belirlemek, inhibinlerin bazal hormon ve lipid parametreleri ile ilişkilerini araştırmak amacıyla yapıldı. b)Uygulanan yöntemler: PCOS tanısı konulan 40 hasta ile 40 kontrol olgusu çalışmaya dahil edildi. PCOS ve kontrol grubunun her ikisinden de son menstrüel siklusun 3. gününde bazal FSH, LH, östradiol, inhibin A ve B, total ve serbest testosteron, prolaktin, DHEA-S, kortizol, TSH, AKŞ, insülin, serum lipidlerini ölçmek için kan örnekleri alındı. İnhibin A ölçümleri“ İnhibin A ELISA”kiti ile inhibin B ölçümleri ise“İnhibin B Dimer Assay Kit”kullanılarak Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyokimya Laboratuvarı'nda ELISA tekniği ile yapıldı. Tüm veriler SSPS programı ile bilgisayarda değerlendirildi. İstatistiksel değerlendirmelerde student T testi, regresyon analizi ile sensitivite ve spesifite testleri kullanıldı. c)Çalışmanın bulguları: Siklusun 3. gününde alman hormonal parametrelerden bazal FSH, östradiol, inhibin A ve B, prolaktin, insülin, kortizol, trigliserid, serbest testosteron ortalamaları gruplar arasında fark göstermedi (p>0.05). Total testosteron ve DHEA-S, LH, LDL, HDL, AKŞ, TSH düzeyleri PCOS'lu grupta anlamlı olarak yüksekti (p0.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study was designed to evaluate the relationship between baseline inhibin A and B levels with baseline hormonal and lipid parameters in PCOS groups. Material and methods: The control population included 40 healthy women recruited during an annual physical examination and 40 women with PCOS were recruited for this study. Blood sampling was performed in the early follicular phase[date 3 after the last menstrual period (LMP)] both in patients with PCOS and control women. Inhibin A and B levels were measured by ELİSA. Pelvic USG was performed all women by abdominal or vaginal for sexual active women. Data were analysed by SSPS program on computer. Student's t test, regression analysis, sensitivity and specificity tests were used for statistical anayses. Results: No difference was observed in the mean inhibin A and B levels between patients and controls (p>0.05). There was no differance in both groups with baseline FSH, estradiol, inhibin A and B, PRL, insulin, cortizol, TG, free testesterone means (p>0.05).