Osteoporozda egzersiz programının günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
  1. Tez No: 123900
  2. Yazar: RUHSAN KOÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ÖMER KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Bu çalışmadaki amacımız osteoporozlu hastalarda egzersiz programıma kemik mineral yoğunluğu ve günlük yaşam aktiviteleri üzerine olan erkinliğini değerlendirmekti. Çalışmaya WHO tararından yapılan osteoporoz tanımına uyan yaşlan 45-66 arasında değişen en az 1 senedir menapozda olan 65 hasta alındı. Hastalar rastgele yöntemle iki gruba ayrıldılar. Birinci gruba 5 dakika ısınma, 35 dakika aerobik ve güçlendirme egzersizlerinden oluşan kondüsyon fazı, 15 dakika germe egzersizleri ve 5 dakika gevşeme fazını içeren 1 saatlik egzersiz programı haftanın iki günü, 6 ay süreyle uygulandı. Bu 6 aylık egzersiz programının bir kısmı hastanede bizim gözetimimizde bir kısmı ise ev egzersiz programı şeklinde yürütüldü. İkinci grup ise kontrol grubuydu. Her iki gruba Ca 1200 mg/gün, vitamin D 8000/ gün verildi. Hastalar tedavi öncesi ve sonrasında değerlendirildiler. Hastaların 60 tanesi çalışmayı tamamladı. Değerlendirmede kemik mineral yoğunluk için kantitatif ultrasonography tekniği ile saptanan T ve Z skorları, BUÂ, SOS ve Stiffness ölçümleri, kemik turnoveri için idrar C- telopeptid değeri, günlük yaşam aktiviteleri için de NSP skalası kullanıldı. Her iki grupta kemik mineral yoğunluk değerlerine baktığımızda; tedavi sonrasında QUI T, Est.BMD T, SOS, QUI/Stiffness değerlerindeki düzelme anlamlı iken, grup I'de QUI Z, Est.BMD Z değerinde iyileşme saptandı. Tedavi sonrasında gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunamadı ( p>0.05). İdrar C-telopeptid değerindeki iyileşme tedavi sonrasında her iki grupta anlamlı değildi, gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulunamadı ( p>0.05) Günlük yaşam aktivite skorlarına baktığımızda ise tedavi sonrasında grup I'de tüm parametrelerdeki düzelme istatistiksel olarak anlamlı, grup II'de ise sadece ağrı, fiziksel aktivite, uyku skorundaki iyileşme anlamlı olarak bulundu. Tedavi sonrası her iki grup arasında fark vardı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study our aim was to evaluate the influence of exercise program of patients with osteoporosis on bone mineral density and dairy life activities. 65 patients, who had menaposis at least a year and at the ages between 45-66 and were similar to the definition of osteoporosis made by WHO, were included in this study. Patients were divided into two groups at random. Condition phase which includes 5 minute warming up, 35 minute aerobic and strengthening exercises and one hour exercise program which includes 15 minute stretching exercises and 5 minute relaxation phase were applied to the first group during 6 months and 2 days of a week. Some parts of this exercise program were applied at hospital under our supervision and some parts were applied as home program. The second group was control group. Ca 1200mg/day, vitamin D 800Ü/day were given to both groups. 60 of patients completed the study. In the evaluation, T and Z scores obtained by canditative ultrasonography technique for bone mineral density; SOS and Stiffness measures; urine C-telopeptid value for bone turnover and NHP scale for daily life activities were used. When we examine the mineral density values of both groups, after treatment, while improvement on QUI T, Est. BMD T, SOS, QUI/Stiffhess values were significant, improvement on QUI Z, EstBMD Z value were statistically found in the first group. After treatment, no significant difference were statistically found between the groups ( p> 0,05). Improvement on the value of urine C-telopeptid was not significant in both groups after treatment. Difference between groups weren't found statistically significant ( p> 0,05). When we examine the daily life activity scores, in the first group improvement on all parameters were statistically significant, in the second group improvement only on the scores of pain, phyical activity and sleeping were significant. After treatment there were difference between two groups. All dailly life activity scores were statistically low in the first group rather than the second group.( p < 0.01 ) tt was concluded that exercise program increased the bone mineral density and bone quality in the patients with osteoporosis and at the same time regulated the life quality and it was reported that it would be more useful if it were made regularly and continously. 77