Osteosarkopenili hastalarda aerobik ve dirençli egzersiz kombinasyonunun günlük yaşam aktivitesi ve düşme riski üzerine etkisi
The impact of combination of aerobic and resistive exercise on daily life activity and risk of fall in osteosarcopenic patients
  1. Tez No: 621266
  2. Yazar: SELDA ÇİFTCİ
  3. Danışmanlar: UZMAN TÜLAY ERÇALIK, PROF. DR. FİGEN YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Amaç: Osteosarkopeni hastalarda aerobik ve dirençli egzersiz kombinasyonunun günlük yaşam aktivitesi düşme riski üzerine etkisini açıklamaktır. Gereç ve Yöntem: Osteoporoz polikliniğinden takipli 70 yaş üstü kadın veya erkek hastalar tarandı. Uygun olan hastaların yürüme hızı, kavrama gücü, iskelet kas kütlesi ölçümü ile birlikte antropometrik ölçümler de dahil olmak üzere sarkopeni değerlendirmesi yapıldı. Sarkopeni saptanan ve dışlama kriterlerine sahip olmayan hastalar 3 aylık aerobik ve rezistif egzersiz programına alındı. 1. ve 3. ayda ile iskelet kas kütlesi ölçümleri, fiziksel performans ve denge testlerindeki değişim değerlendirildi. Bulgular: Osteoporoz veya osteopenisi olan 91 hastada sarkopeni tarandı. 27 hastada sarkopeni saptandı ve 23 tanesi 3 aylık çalışmayı tamamladı. Çalışmada kalan hastaların yaş ortalaması 78,4±5,7 kadın hastaların sayısı 16 (%69,6) idi. 1. ve 3. ayda yapılan iskelet kas kütlesi ölçümlerinde ve Katz GYA Ölçeği'nde 1. ve 3. aylarda anlamlı değişiklik saptanmadı (p>0,05). 1. ayda yapılan Kısa Fiziksel Performans Testi, Berg Denge testi, Zamanlı Kalk ve Yürü Testi, Sandalyeye 5 kez oturup kalkma testlerinde anlamlı düzelme olurken, bunun 3.
Özet (Çeviri)
Objective: It is aimed to explain the impact of combination of aerobic and resistive exercise on daily life activity and risk of fall in osteosarcopenic patients. Materials and Methods: Female and male patients over 70 years of age followed-up from osteoporosis outpatient clinic were scanned. Appropriate patients were evaluated for sarcopenia including anthropometic measurements as well as gait speed, grip strength and skeletal muscle mass. Patients with sarcopenia who did not have the exclusion criteria, were included in the 3-month aerobic and resistive exercise program. Changes in skeletal muscle mass measurements, physical performance and balance tests were valued at 1 and 3 month. Results: Sacropenia was screened in 91 patients with osteoporosis and osteopenia. Sarcopenia was detected in 27 patients and 23 ones completed the 3-month study. The mean age of the patients remaining in the study was 78.4± 5.7 years and the number of female patients was 16 (69.6%). There was no significant change in skeletal muscle mass measurements performed at 1 and 3 months and Katz ADL Scale at 1 and 3 months (p >0.05).