Deneysel akut pakreatitte düşük doz dopamin+ringer laktat resusitasyonunun sistemik hasara etkisi
The Effect of low dose dopamine plus lactated ringer on the systemic insult in experimental acute pancreatitis
- Tez No: 123904
- Danışmanlar: DOÇ.DR. EKREM KAYA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Amaç: Akut pankreatit patogenezinde pankreasta ve hedef organlarda mikrodolaşım bozukluğunun önemli rol oynadığı bilinmektedir. Bu çalışmada, antişok tedavinin yanı sıra bir vazomotor düzenleyici olan dopaminin düşük doz kullanımının etkileri araştırıldı. Materyal ve metod: Denekler sham (S) (n=10), pankreatit (P) (n=10), pankreatit-ringer laktat (PRL) (n=10) ve pankreatit-dopamin+ringer laktat (PDRL) (n=10) olmak üzere 4 gruba ayrıldı. P, PRL, PDRL gruplarında pankreatik kanala %5'lik sodyum-taurokolat infüzyonu yapılarak akut pankreatit oluşturuldu. Sham grubu haricindeki gruplara 4 saat süre ile düşük doz (5 u-g/kg/dk) dopamin + ringer laktat resusitasyonu (PDRL grubuna), ringer laktat resusitasyonu (PRL grubuna), serum fizyolojik resusitasyonu (P grubuna) yapıldı. Deney süresince rektal ısı ve ortalama arteryel basınç (OAB) monitörizasyonu yapıldı. Tüm ratlardan deney öncesi (0. saat) ve deney sonrası (4. saat) amilaz, lipaz, CRP, lökosit ve kan gazı çalışmak için kan örnekleri alındı. Deney sonrası (4. saat) tüm ratlar sakrifiye edilerek akciğer ve pankreas dokuları myeloperoksidaz (MPO) enzim aktivitesi ölçmek ve histopatolojik inceleme yapmak için çıkarıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE EFFECT OF LOW DOSE DOPAMINE plus LACTATED RINGER ON THE SYSTEMIC INSULT IN EXPERIMENTAL ACUTE PANCREATITIS Background: It is well known that microcirculatuar defect plays an important role in end organ damage in the pathogenesis of acute pancreatitis (AP). The aim of this study was to investigate probable effects of low dose dopamine that is a vazomotor regulator behind antishock treatment of AP. Matherial and methods: Pancreatitis was induced in rats with 5% Na- tourocolic acid infusion to the pancreatic duct. The rats were resuscitated with saline (pancreatitis group (P), n: 10), lactated ringer (PRL group, n: 10) and low dose dopamine (5 ug/kg/min) + RL (PDRL group, n: 10) during 4 hours. In sham group (S, n:10) pancreatic duct was only cannulated and rats resuscitated with saline. Rectal temperature (RT) and mean arterial pressure (MAP) were monitored throught the experiment. Blood samples were taken at baseline and at the end of the study for amylase, lipase, CRP, WBC and blood gas analysis. All rats were sacrificed at 4 th hour and pancreatic and lung tissues were removed for histopathologic examination and myeloperoxidase (MPO) activity measurement.