Afyon ili II ve IV no.lu sağlık ocağı bölgelerindeki gebelerde anemi prevelansı araştırması
Research on anemia prevalance in the districts of number two and number four primary health care services in Afyon
  1. Tez No: 123932
  2. Yazar: GÜLBAHAR BEŞTEPE
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NEVZAT BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
VI-ÖZET Bu çalışma gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanan önemli bir ana sağlığı ve halk sağlığı sorunu olan, gebelerdeki anemi, Afyon İl sınırlan içinde bulunan, farklı sosyoekonomik özelliklere sahip E ve IV No.lu Sağlık Ocaklarına bağlı tüm gebe kadınlarda anemi yaygınlığı ve anemiye neden olan baza faktörleri incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini, II No.lu Sağlık Ocağı bölgesine ait 12 mahallede ve IV No.lu Sağlık Ocağı bölgesine ait 2 köy ve 8 mahallede bulunan toplam 336 gebe kadın oluşturmaktadır. Çalışmaya 320 gebe katılmış, 13 gebe değişik nedenlerle araştırmaya katılmamıştır. Araştırmada gebelerde Coulter T 660/8 parametre cihazında Hemokounter yöntemiyle otomatik olarak Hb. Htc. bakıldı. Veri formunda, sosyo- demografik özellikler, doğurganlık ve beslenme alışkanlıklarına yönelik, aile planlaması yöntemlerini kullanma, yakınmaları incelenmiştir. Araştırılan gebe kadınların yaş grupları ortalaması 24.1 bulunmuştur. Gebelerde okur-yazar olmayanların oram % 4.70, ilkokul mezunu olanların oranı % 68.10 dur. Tüm gebelerin % 63.70'inin düşük sosyo-ekonomik özellik gösterdiği, bu oranın 2 No.lu Sağlık Ocağında % 51.00'a düştüğü, 4 No.lu Sağlık Ocağında % 74.20'ye yükseldiği saptanmıştır.2 No.lu Sağlık Ocağı bölgesindeki gebeler orta sosyo ekonomik grup özelliği gösterirken, IV No.lu Sağlık Ocağı bölgesindeki gebeler alt sosyo ekonomik grup özelliği göstermektedir. Hb ölçüm sonuçlarına göre araştırma bölgesindeki kadınlarda anemi (Hb
Özet (Çeviri)
VII-ABSTRACT Anemia among the pregnant has always been a serious problem with considerable frequency for mother and public health in bom the developed and under developed countries.This study has been dedicated to find out the range and spread of anemia and its miscellenous causes among the pregnant, who are under the auspices of Sanitary stations II and IV within the boundary of Afyon Province.Sampling of this study has been confined to 336 pregnants from twelve quarters belonging to Sanitary Stations II and. to the two villages along with eight quarters being under the care of Sanitary Station IV. 320 pregnants have taken part in the study, 13 pregnants have just failed participating in the study for various reasons. Throughout the study Hb. Htc. has been viewed on the pregnants automatically through Coulter T 660/8 parametere apparatus using the Hemocounter method. On the data form socio-demographic characteristics, fertility, nutritional habits and complaints pertaining to the use of means for the family planning have been studied. Average age-group among the pregnant population in the study has been defined as 24.1. Of the pregnant population, those who are illiterate has a rate of 4.70 percent, 68.10 percent of die pregnant has primary school degrees. Considering the whole population of the pregnant, 63.70 percent of them comes from lower socio- economic sections.This percentage has been viewed to go under 5 1.00 percent within the district of me sanitory station II and to go upwards to 74.20 percent in the district within the control of the Sanitory Station IV. While pregnantsin the district of S.Station n have displayed middle socio-economic group characteristics those who are in the district of die Sanitory Station IV have indicated sub-socio-economic group characteristics. According to the volue measurements of Hb among the pregnant in the region, the range and spread of anemia (HtKl 1 gr/dl) has been found as 29.38 percent.According to the Htc.value measurements the range and spread of anemia has been defined as 29.70 percent. The state of Anemia pertaining to the first pregnancy age has been defined as % 36.84, considering the total number of pregnants. The study has yielded the fact that there is a close relation with the anemia and die increasing number of pregnants and abortus ^\ meaningful relation has been viewed between the increasing cases of anemia and pregnancy under the age of 19, pregnancy among the illiterate, during the pregnancy period those who have a shorter menstruation period than 22 days and their habits for 77