'Low back pain' tanısı ile izlenen hastalarda paraspinal kaslarda multi-motor ünit potansiyel (MMA) ile fizyoterapi değerlendirme yöntemlerinin kıyaslanması
Comparison of physiotherapy evaluation and motor unit action potentials in patients with low back pain and healthy subjects
- Tez No: 123933
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜRKER ŞAHİNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Toplumda her yaş grubunu kapsayacak şekilde sık ve yoğun karşılaşılan bel ağrısının etkin bir şekilde tedavi ve rehabilitasyonunda hastanın geniş kapsamlı olarak değerlendirilmesi büyük önem taşır. Çalışmamızda bel ağrısına neden olan lumbal disk herniasyonlu hastalar ile sağlıklı kişilerde fizyoterapi değerlendirmesi ile MUAP'lerinin kıyaslanması amaçlanmıştır. Çalışmamıza her biri 16 kişiden oluşan hasta ve kontrol grubu dahil edilmiştir. Her bir grup 8 kadın, 8 erkek olgudan oluşmuştur. Yaş ortalaması hasta grubu olgularında 39,75 ± 10,57, kontrol grubu olgularında ise 43,37 ± 9,87 olarak belirlenmiştir. Hasta grubu olgularının hastalık süresi ortalama 6,93 ± 4,46 ay olarak hesaplanmıştır. Çalışmamız Pamukkale Üniversitesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu ile Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalında gerçekleştirilmiştir. Lumbal bölgeye yönelik fizyoterapi değerlendirmesi kapsamında kısalık testleri, kas testi, kassal endurans testleri, esneklik testleri ve yürüme analizinde kontrol grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur (p0,05). 117
Özet (Çeviri)
ABSTRACT COMPARISON OF PHYSIOTHERAPY EVALUATION AND MOTOR UNIT ACTION POTENTIALS IN PATIENTS WITH LOW BACK PAIN AND HEALTHY SUBJECTS It is important that the comprehensive evaluation an management low back pain which encountered frequent and dense all age groups in community. In our study, aimed that the comparison of physiotherapy evaluation and results of low back muscle electromyography in healthy adults and patient with lumbal disk hernias. In both groups, 8 male and 8 female subjects were included. Mean of age in experiment group was 39,75± 10,57, in control group was 43,37 ± 9,37. The time of diseases was 6,93 ± 4,46 months in experiment group. Our study was realised in Pamukkale University School of Physical Therapy and Pamukkale University Faculty of Medicine Neurology Department. At the end of our study, we were found that significant differences in results of physiotherapy evaluation which included manual muscle testing, muscle stretching testing, endurance testing flexibility testing and analysis of gait between two groups (p0,05). 118