Cynara syriaca boiss. yaprakları üzerinde farmakognozik araştırmalar
Pharmacognostic investigations on the leaves of cynara syriaca boiss.
- Tez No: 123979
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ H. MERİÇLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
VI- ÖZETBu çalışmada Avrupa' da yetişmeyen Türkiye' de ise çok dar bir alanda yabani olarak yetişen ve Tarsus' tan toplanan Cynara syriaca Boiss. yapraklan makroskobik ve mikroskobik olarak incelenmiş ayrıca bitkiden flavon bileşikleri, fenolik asit bileşikleri ve seskiterpen lakton bileşikleri izole edilmiş ve yapılan aydınlatılmıştır. Bunun yanında Cynara türlerinin farmakolojik etkilerinde en önemli yeri tutan fenolik asit bileşiklerinden sinarin ve türün ismini alacak kadar bitkide bol miktarda bulunan ve bazı farmakolojik etkilerde önemli rol alan sinarozit yani luteolin 7-0- glikozit miktar tayini yüksek basıçlı sıvı kromatografisi yardımıyla hesaplanmıştır. Sitotoksik etkisi olduğu bilinen seskiterpen lakton bileşikleri üzerinde Brine- Shrimp yöntemi ile aktivite tayini yine bu çalışma kapsamında yer almıştır. Makroskobik ve mikroskobik incelemelerde üst yapraklar ve taban yapraklar ayrı ayrı değerlendirilmiş, üst yaprakların dar linear alt yaprakların pennatifit parçalandığı ve büyüklüklerinin birbirinden çok farklı olduğu saptanmıştır. Mikroskobik incelemeler neticesinde stomalarının anomositik olduğu, epistomatik, bifasyal yaprak olduğu ve kolleteral iletim demeti taşıdığı saptanmıştır. Örtü tüylerinin alt yüzde küçük hücreli, üst yüzde ise büyük hücreli ve kamçı şeklinde olduklan görülmüştür. İzolasyon ve yapı aydınlatması çalışmaları sırasında izole edilen ve yapılan açıklanan 6 flavon bileşiği, 4 fenolik asit bileşiği ve 3 seskiterpen lakton bileşiği aşağıdaki tabloda gösterilmiştir. 173İzolasyon çalışmalarında vakum likit kromatografısi, kromatotron, poliamid, kieselgel veya Sefadeks sütun kromatografisi, preparatif poliamid veya kieselgel ince tabaka kromatografisi, preparatif kağıt kromatografisi gibi çeşitli kromatografik metotlardan faydalanılmıştır. Yapı aydınlatmasında flavon ve fenolik asit bileşikleri öncelikle çeşitli sistemlerde şahit maddelerle kontrol edilmiştir. UV spektumları alındıktan sonra şahitle üst üste İR spektrumlan alınarak maddelerin yapısından emin olunmuştur. Glikozit yapısındaki flavon bileşikleri hidroliz edilmiş ve aglikon fraksiyonları ile şeker fraksiyonları şahit maddelerle kromatografik olarak kontrol edilmiştir. Flavon bileşiklerinden krizoeriol ve krizoeriol 7-0-glikozit Cynara türlerinden ilk defa elde edilmiştir. Seskiterpen lakton bileşiklerinin yapı aydınlatmasında UV ve İR spektrumları yeterince aydınlatıcı olmadığından ve elimizdeki şahit maddelerle kromatografik olarak kontrol edildiğinde Rf leri uymadığı için maddelerin 1H- NMR ve 17413C- NMR spektrumlan da alınmıştır. Spektrum verileriyle çizilen formüller literatürlerdeki verilerle uygunluk göstermiştir. Yalnız CS2 kodlu, 11, 13- dihidroksi 8- dezoksi groshaymin isimli bileşikle ilgili yeterli literatür verisi bulunmadığından, COSY, HETCOR ve kütle spektrumlan da alınarak maddenin yapısından emin olunmuş ve bu bileşiğin dünyada ikinci kez izole edildiği saptanmıştır. CSı kodlu 11, 13- dihidrodesasil sinaropikrin isimli bileşik Cynara türlerinden ilk defa izole edilmiştir. YBSK ile flavon bileşiklerinden luteolin 7-O-glikozit miktarı % 0.13 sinarin miktarı ise % 0.06 olarak bulunmuştur. Bu sonuçlar çok yüksek olmasa da bitkinin bu bileşikler açısından tıbbi değerinin bulunduğunu göstermektedir. Cynara türlerinin bilmen seskiterpen laktonlarmm dışında bir yapı gösteren Cynara syriaca seskiterpen laktonları ise Brine Shrimp deneyi sonucu aktif bulunmamışlardır. 175
Özet (Çeviri)
VII- SUMMARYIn this study the leaves of Cynara syriaca Boiss. growing wildly in a very narrow margin in Turkey; but not seen in Europe has been examined in macroscobic and microscobic stand points. Flavonoid, phenolic acid and sesquiterpene lactone compounds have been isolated and identified; and also, cynarin a phenolic acid compound and luteolin 7-O-glycoside a flavonoid compound being both important for pharmacological activities, have been analysed quantitavely by HPLC. Cytotoxic activities of the sesquiterpene lactone compounds have been tested by Brine- Shrimp method. In macroscobic studies the upper and basal leaves have been examined separately; as a result the upper leaves were found to be narrowly linear whereas the basal ones were markedly bigger and pinnatifid. The stomas were found to be anomocytic, the leaves epistomatic, bifacial and vascular bundles found to be collateral. Covering trichomes were flagelliform, they had small cells on the bottom surface and with big cells on the upper face of the leaf. As a result of isolation and identification studies six flavonoid compounds, four phenolic acid compounds and three sesquiterpene lactone compounds have been isolated and identified. Isolated compunds are given in the table. Vacuum liquid chromatography, chromatotron, polyamide, kieselgel or sephadex column chromatography, preparative and polyamide or kieselgel thin 177layer chromatography, preparative paper chromatography were the chromatographic methods used in these isolation studies. The Rf values of flavonoids and phenolic acid compounds have been controlled in different systems comparing with the authentic samples. The UV and IR spectrums of the substances have been given. The IR spectrum of authentic samples have been compared with the IR spectrum of the substances. The flavonoid glycosides have been hydrolysed and the aglycon fractions and sugar fractions have been compared chromatographically with the authentic samples. The compunds isolated and identified from Cynara syriaca leaves. The flavonoid compound chrysoeriol and chrysoeriol 7-0-glucoside and sesquiterpene lactone compound 11, 13- dihydrodeacylcynaropicrin have been isolated for the first time from Cynara species. 178Since the UV and İR spectrums of the sesquiterpene lactones have not found to be satisfactory for identification, the 'H-NMR and 13C -NMR spectrums of the substances were also given. The results of the spectrums of the substances were found typical with the references, except 11, 13- dihydroksi 8-desoksi groshaymin. So, COSY, HETCOR and MASS spectrums of the 11, 13- dihydroksi 8-desoksi groshaymin were also given and it has been found out that this substance was isolated for the second time in the world; however 1 1, 13- dihydrodeacylcynaropicrin was isolated for the first time from Cynara species. The quantity of the flavonoid compound luteolin 7-O-glucoside has been found as %0.13, and also the quantity of the phenolic acid compound cynarin has been found as %0.06 as a result of HPLC analysis. These results showed that the plant has a medical value in treatments and can be used as hepatoprotective. The sesquiterpene lactone compounds of Cynara syriaca being in the different structure from the known Cynara species sesquiterpene lactones were found biologically inactive according to the Brine- Shrimp results. 179