Kimyasal soyma işlemleri için yeni topikal formülasyonların geliştirilmesi
Investigations on development of new topical formulations for chemical peeling
  1. Tez No: 123980
  2. Yazar: AIDA BAITOKOVA
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜLGÜN YENER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çalışmamızın amacı, kimyasal soyma işleminde kullanılan alfahidroksi asitlerden glikolik asidin bir yara iyileştirici (dekspantenol) ve tahriş baskılayıcı madde (stronsyum nitrat) eşliğinde çoklu emülsiyonlar içinde durumunun araştırılmasıdır. Çoklu emülsiyonların hazırlanması için lipofilik karakterde yüzey etken madde olarak Abil EM-90®, hidrofilik karakterde yüzey etken madde olarak ise Tween® 80 ve iki basamaklı çoklu emülsiyon hazırlama yöntemi kullanıldı. Çoklu emülsiyon stabilitesinin artırılması açısından yağ fazı oranı, hazırlama sıcaklığı, karıştırma hızı ve süresi, elektrolit ilavesi, karıştırıcı milin seçimi, dış fazların yoğunluğu gibi faktörler değiştirilerek çoklu emülsiyon formülasyonlarının hazırlama koşulları optimize edildi. Daha sonra optimal koşullarda hazırlanan çoklu emülsiyon formülasyonlarına etkin madde ilavesine geçildi. Etkin madde olarak dekspantenol çoklu emülsiyonun iç su fazına, glikolik asit ve stronsyum nitrat ise dış su fazına yüklendi. Tüm formülasyonlarda makroskobik ve mikroskobik incelemeler yapıldı, partikül boyutu analizi, viskozite tayini ve santrifüj testi uygulandı, ayrıca farklı sıcaklıklarda bekletilerek stabilitelerine bakıldı. Dekspantenol ve stronsyum nitrat ilave edilerek glikolik asidin acı, kızarıklık, ödem ve kaşıntı gibi yan etkilerinin giderilmesinin araştırılması gönüllü denekler üzerinde yapıldı. Bu panel testleri bulgularına dayanarak polimerik yapıda lipofilik yüzey etken madde (Abil EM-90®) kullanılan ve %25 glikolik asit, %5 dekspantenol ve %5 stronsyum nitrat içeren GDS kodlu formülasyonun stabilite, kimyasal soyma etkinliği ve acı/yanma, kaşıntı, kızarıklık ve ödem gibi yan etkilerin ortadan kaldırılması açısından en uygun çoklu emülsiyon formülasyonu olduğu sonucuna varıldı. 82
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this study was to investigate the properties of a chemical peeling substance, an alphahydroxy acid derivate, glycolic acid together with a wound healing agent (dexpathenol) and a chemically induced sensory irritation suppressing agent (strontium nitrate) in multiple emulsions for the first time. Multiple emulsions were prepared by using lypophilic surfactant ABİL EM-90® and hydrophilic surfactant Tween® 80 by two step emulsification method. In order to improve the stability of multiple emulsions, preparation conditions of formulations were optimized by changing factors such as oil phase volume, temperature, mixing rate and time, addition of electrolytes, type of mixing shaft and densities of internal and external phases. After that as active agents, glycolic acid and strontium nitrate were added to external water phase and dexpanthenol to internal water phase of the multiple emulsions which were prepared in optimal conditions. Organoleptic and microscopic investigations, particle size analysis, centrifuge tests were carried out and stability tests were performed at various temperatures on all the formulations. Additionally, dexpanthenol and strontium nitrate were added for reducing side effects of glycolic acid as burning, itching, redness and oedema and their effects were investigated on volunteers by using panel tests. Depending on data from these panel test results, GDS coded formulation which were prepared by polymeric lypophilic surfactant ( ABİL EM-90®) and containing 25% glycolic acid, 5% dexpanthenol and 5% strontium nitrate was found as the most suitable multiple emulsion formulation in respect of stability, effectiveness and reduced side effects. 83