İmmobilizasyon stresi ile meydana gelen serum glikoz ve lipid değişikliklerine anjiyotensin II antagonisti losartanın etkisi
  1. Tez No: 123984
  2. Yazar: BAHAR ERBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAĞIZ ÜRESİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET Stres, glikoz ve lipid seviyelerinde artış gibi, kardiyovasküler sistemle bağlantılı birçok metabolik etkiye neden olabilir. Stresin bu etkilerinin temel olarak otonom sinir sistemine ve hipotalamo-pituiter adrenal aksa dayandığı bilinmektedir, ve renin anjiotensin sisteminin bu etkileşime katkısı hakkındaki bulgular son zamanlarda artmaktadır. Bu çalışmada bir anjiotensin II reseptör antagonisti olan lozartanın immobilizasyon stresinden kaynaklanan serum glikoz, total kolesterol, trigliserid ve HDL kolesterol seviyesi değişikliklerine etkisi incelenmiştir. Çalışma dizaynı şöyledir; 28 Wistar Albino rat (erkek/2aylık) 4 gruba bölünmüştür: kontrol, losartan, kronik stres ve kronik stres+losartan. Kronik stres olarak 9 gün boyunca günde 2 saat immobilizasyon stresi uygulanmıştır. Kronik stres+lozartan ve losartan grupları 9 gün boyunca stres uygulamasından hemen önce gavajla lOmg/kg/gün lozartan, kontrol ve kronik stres guplan ise serum fizyolojik aldılar. Deney prosedürünün hemen sonunda hayvanlar dekapite edilerek kanlan toplandı. Serum glikoz, trigliserid, kolesterol ve HDL düzeyleri Hitachi 902 Oto-analyzer ile saptandı. Kronik stres serum glikoz değerlerin anlamlı olarak arttırıp, HDL değerlerim anlamlı olarak azaltırken, total kolesterol ve trigliserid düzeylerini etkilemedi. Lozartan, tek başına hiçbir parametreyi anlamlı olarak etkilememiş, ama kronik stresin yaptığı glikoz artışı ve HDL azalmasını anlamlı olarak önlemiştir. Daha önce de bahsedildiği gibi stres sempatik sinir sistemi ve hipotalamo-pituiter adrenal aks yoluyla kardiyovasküler sistemi büyük ölçüde etkiler. Bizim bulgularımız rein anjiotensin sisteminin (RAS)'de stres kaynaklı kardiyovasküler cevaba katkısı olduğunu destekler niteliktedir. Bunun da ötesinde stres tedavisi ve lozartan gibi RAS 'ini düzenleyen droglar tip II diyabet, hiperlipoproteinemi, iskemik kardiyak hastalıklar ve inme gibi stres bağlantılı kardiyovasküler hastalıkların önlenmesine katkıda bulunur. 45
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stress has various metabolic effects which are related to the cardiovascular system such as increase of glucose and lipid levels. These effects of stress are known to be basically mediated by the autonomic nervous system and the hypothalamo-hypophyso-adrenocortical axis, and evidence about the contribution of the renin-angiotensin system to this interaction has increased recently. In this study, the effects of losartan, an angiotensin II receptor antagonist, on the changes of serum glucose, total cholesterol, triglyceride and HDL cholesterol levels caused by the immobilisation stress were investigated. The experimental design was as follows; 28 Wistar Albino rats (male / two months old) were divided into four groups: control, losartan, chronic stress and chronic stress+losartan. Two-hours immobilization stress (once daily) over a nine days-period was applied as chronic stress. Losartan and chronic stress+losartan groups were given losartan (10 mg/kg), while control, control stress and chronic stress groups were given distilled water by gavage before the stress application over the experiment. The animals of all four groups were killed by decapitation and truncal blood specimens were collected immediately after the end of experimental procedure. Serum glucose, total cholesterol, triglyceride and HDL cholesterol levels were measured in these samples by Hitachi 902 Oto-analyzer. Chronic stress increased serum glucose and decreased the HDL cholesterol levels significantly, but did not affect the total cholesterol and triglyceride levels. Losartan did not have a significant effect on any parameter alone, however, it prevented the increase of glucose and decrease of HDL cholesterol levels on the chronic stress+losartan group significantly. As mentioned before, stress influences the cardiovascular system by large via the hypothalamo-hypophyso-adrenocortical axis and the autonomic nervous system as well. Our 46