Trypsin immobilization on porous styrene-maleic anhydride copolymer
- Tez No: 3986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜNGÖR GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET GÖZENEKLİ STÎREN-MALEİK ANHİDRİT KOPOLÎMERÎ ÜZERİNDE ÎRYPSİN ÎÜTÜKLANMASI.-??- SHAGHAGHI Sara-. - Yüksek lisans, Kimya Mühendisliği Yönetici : Doç. Dr. Güngör Gündüz Yardımcı Yönetici : Doç. Dr. Ufuk Gündüz Eylül, 1988 72 Sayfa Bu çalışmada, stiren ve maleik anhidrit kopolimeri olan gözenekli boncuklar hazırlandı. Gözenek hacim dağilimi eğrisinden, seyreltme miktarı ve çapraz bağ derecesinin istenen gözenek çapının oluşması için yeterli olduğu anlaşıldı. Daha sonra proteolitik bir enzim olan tripsin (iproteinlerdeki peptid bağlarını kıran), bu polimer üzerine tutuklandı. Tutuklanma için önemli olan parametrelerden, inkübasyon zamanı, polimerin elek genişliğinin etkisi ve enzim dayanıklılığı incelendi. Enzimin polimere oranı 1:1 olduğunda uzatılmış tepkime süresinde en yüksek- _v-aktivite gözlendi. Tutuklanmış enzim 50 C'a kadar bağlanmamış enzime göre artan bir ısı dayanıklılığı gösterdi. Aynı şekilde tutuklanmış enzimin saklama süresinde dayanıklılığı da arttı. Oda sıcaklığında tutuklanmış enzim 26 gün içinde ilk aktiviteeinden sadece %8 kaybetmekte, buna karşın bağlanmamış enzim, 10 günde aktivitesinden %83 kaybetmektedir, îutuklanmış enzimin aktivitesi pH 7. 6' ya kadar doğrusal olarak artmakta daha sonra hız yavaşlamaktadır. Enzimin tutuklandıktan sonra yüksek pH'lara kargı daha dayanıklı olduğu gözlendi. -vi-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT TRYPSIN IMMOBILIZATION ON POROUS STYRENE-MA1EÎC ANHYDRIDE COPOLYMER SHAGHAGHI Sara M.Sc. in Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Güngör Gündüz Co-r Supervisor: Assoc. Prof.Dri Ufuk Gündüz September, 1988 72 / Pages In the present research, porous beads of styrene and maleic anhydride copolymer was prepared. It was deduced from the pore volume distribution curve that the extent of dilution, and the degree of crosslinking were sufficient to produce pores with desired pore diameter. Then trypsin which is a proteolytic enzyme (i.e. breaks peptide bonds of protein) was immobilized on the polymer. The parameters which were important for immobilization process such as the incubation time, the mesh size of the polymer as well as the enzyme -iii-stability were studied. It was observed that 1:1 ratio of enzyme to beads gives the highest activity on prolonged reaction time. The immobilized enzyme showed satisfactory heat stability up to 50 C. This means that it can retain all of its initial activity when temperature raised to 50 °G. At room temperature the immobilized enzyme lost only 8% of its initial activity in 26 days while unbound enzyme lost 83% of its activity in 10 days. The activity of immobilized enzyme linearly increases with pH of the medium up to pH equals to J. 6 and then the rate slowed down. -iv-