Stresin neden olduğu davranış değişikliklerinde nitrik oksitin olası rolü
  1. Tez No: 123985
  2. Yazar: SEVGİ SERHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Klinik Farmokoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET Stres davranışsal, fizyolojik ve patolojik pek çok etkiye neden olmaktadır ve bu etkilere aracılık eden pek çok madde bulunmaktadır. Santral sinir sitemindeki aracı maddelerden birisi olduğu düşünülen nitrik oksitin stresle meydana gelen değişikliklerde rolü olabileceği gösterilmiştir. Bu çalışmada amaçlanan; akut ve yinelenerek uygulanan immobilizasyon ile stres oluşturmak, stres uygulanması sonrası meydana gelen değişiklikleri“plus-maze”testi, açık alan testi ve zorunlu yüzme testi ile değerlendirmek ve NOS inhibitörü L-NAME ve NO ön maddelerinden biri L-Arginin'in bu değişiklikler üzerine olası etkilerini ölçmektir. Çalışmamızda akut ve yinelenen immobilizasyon stresi anksiyete ve depresyonu arttırıcı bir etki meydana getirmiştir. L- NAME ile NOS inhibisyonu bu değişikliklerin çoğunu geri çevirmiştir. L-NAME tek başına anksiyolitik ve antidepresan bir madde gibi davranmış, L-Arginin L-NAME ile meydana gelen değişiklikleri geri döndürmüştür. L-Arginin tek başına ise anksiyojenik ve depresif bir madde gibi davranmış, fakat bu etkiler istatistiksel anlamlığa ulaşmamıştır. Bu sonuçlar NO'in depresyon ve anksiyete patoj enezinde rolü olan veya anksiyete ve depresyonun oluşmasına aracılık eden maddelerden biri olabileceğini işaret etmektedir ve NOS inhibisyonu ya da NO oluşumunun engellenmesi yolu ile özellikle stresin tetiklediği durumlarda anksiyolitik ve antidepresif etki elde edilebileceğini göstermektedir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Nitric oxide is thought to be one of the mediators in central nervous system and has an important role on the behaivoral, physiological and pathological effects of stress. The aims of this study is evaluating the effects of a NOS inhibitor L-NAME and a NO precursor L-Arginine on behaivoral changes induced by acute and repeated immobilisation stress. Acute and repeated stress caused anxiogenic like and depressive effects and decreased leucomotor activity in elevated plus-maze test, forced swimming test and open-field test. These effects were abolished by inhibition of NOS by L-NAME. L-NAME caused anxiolytic like and antidepressant effects that were removed by L- Arginine. L-Arginine alone tended to act like an anxiogenic and depressant drug, but these effects did not reach to statistical siginificant. These results are suggesting that nitric oxide might be one of the mediators in patogenesis of anxiety and depression. Inhibition of NOS might result anxiolytic and antidepressant effects particularly in conditions triggered by stress. 39