Alkol bağımlılığında sialik asidin değerlendirilmesi
The evaluation of sialik acid in alcohol abuse
- Tez No: 124033
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLİN GÜVENDİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Adli Kimya ve Adli Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
69 ÖZET Alkol Bağımlılığında Sialik Asidin Değerlendirilmesi Sialik asidin alkol kullanımının geleneksel göstergelerinden olan GGT, AST, ALT, CDT, ALP, MCV gibi bir gösterge olup olamayacağının araştırılması amacıyla Ankara Üniversitesi Psikiyatri Kliniği' ne başvurmuş, CAGE verilerine göre alkol bağımlısı olduğu tespit edilmiş ve karaciğer enzimlerini değiştirecek bir hastalık teşhisi konmamış olan 27 kişilik bir grup ile alkol kullanmayan 26 kişilik bir kontrol grubunun serum değerleri karşılaştırılmıştır. Serumda total sialik asit düzeyleri Warren tarafından geliştirilen ve Özben tarafından modifiye edilen tiyobarbitürik asit yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
70 SUMMARY The Evaluation of Sialik Acid In Alcohol Abuse The aim of this study was to evaluate whether sialic acid can be used as a marker test for alcohol abuse as other common tests GGT, AST, ALT, CDT, ALP, MCV. For this purpose, 27 alcoholic subjects diagnosed with CAGE criteria after application to Psychiatry Clinic of Ankara University was included in this study. They had no other diseases that affect liver enzymes. The sialic acid levels of the alcoholics were compared to that of control health subjects (n:26). Serum total sialic acid levels were measured using the ttaobarbituric acid method of Warren after minor modification by Ozben.