Kronik pasif sigara tüketen tavşanlarda korpus kavernozum düz kasının fonksiyonel yanıtlarının araştırılması
Investigation of the functional responses of corpus cavernosum smooth muscle in secondhand smoked rabbits
  1. Tez No: 124050
  2. Yazar: SEMİL SELCEN GÖÇMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TİJEN UTKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Kronik Pasif Sigara Tüketen Tavşanlarda Korpus Kavernozum Düz Kasının Fonksiyonel Yanıtlarının Araştırılması Kavernoz düz kasın gevşemesi, penil ereksiyonun başlatılması ve sürdürülmesinde kritik bir öneme sahiptir. Korporal düz kasın gevşemesi, ereksiyon sırasında laküner boşlukların genişlemesini ve korpora kanla dolarken subtunikal venlere basınç yapmasını sağlar. Korpus kavernozum düz kas tonusu hem sinirler hem de endotel tarafından kontrol edilmektedir. NO' in nörojenik ve endotelyal korporal düz kas gevşemesine yol açtığı iyi bilinmektedir. Korpus kavernozum düz kasının gevşemesini sağlayan mekanizmalarda olabilecek bir bozukuluk erektil disfonksiyon (ED) oluşumuna neden olabilmektedir. Sigara tüketiminin bilinmeyen bir mekanizmayla, ED oluşumuna neden olduğu bildirilmiştir. Bu nedenle, çalışmamızda in vitro, erişkin tavşan izole korporal düz kasının elektriksel uyarı-aracılı nörojenik ve asetilkolinin endotel aracılı gevşeme yanıtlarına pasif sigara tüketiminin etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmada 27 adet erkek Yeni Zellanda tavşanı kullanıldı. Hayvanlar 3 gruba ayrıldı: 1. Gruba (kontrol) hiçbir uygulama yapılmadı (n=9); 2. Gruptaki tavşanlar 10 hafta boyunca sigara dumanına maruz bırakıldı (n=9); 3. Gruptaki tavşanlar sigara dumanına maruz kalırlarken içme sularına L-arjinin katıldı (n=9).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Investigation of the Functional Responses of Corpus Cavemosum Smooth Muscle in Secondhand Smoked Rabbits Relaxation of corpus cavernosum smooth muscle (CCSM) is critical in inducing and maintaining penile erection. Relaxation of the CCSM allows the expansion of the lacunar spaces and compression of subtunical venules with entrapment of blood in the corpora during erection. Nerves and endothelium controls CCSM tonus. Impaired relaxation mechanisms of CCSM may lead to ED. It is well known that NO has lead to neurogenic and endothelial CCSM relaxation. Smoking has been reported to cause ED. However underlying mechanism(s) is unclear. Therefore, we aimed in vitro to investigate the effects of passive smoking on neurogenic and endothelium-dependent relaxant responses of CCSM in rabbit. Twenty-seven New Zealand male rabbits were divided into three groups. Group 1 : Control group (n=9), Group 2: Rabbits exposed to smoke for 10 weeks (n=9), Group 3: Rabbits exposed to smoke and received orally L-arginine.