Kronik obstrüktif akciğer hastalığı görülme sıklığına aktif ve pasif sigara içiciliğinin etkisi
Effects of active and passive smoking on chronic obstructive pulmonary disease prevalance
- Tez No: 272797
- Danışmanlar: PROF. DR. GAZANFER AKSAKOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Halk Sağlığı, Chest Diseases, Public Health
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Araştırmanın amacı 40 yaş ve üzerindeki kişilerde Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (KOAH) prevalansını saptamak ve aktif ve pasif sigara içiciliği başta olmak üzere risk etmenlerinin KOAH'a etkisini incelemektir. Araştırma kentsel bir alan olan Balçova İlçesi'nde yürütülmüştür.Kesitsel tipteki bu araştırmada en az örnek büyüklüğü oluşturan 380 kişi mahalle düzeyinde nüfusa göre tabakalama yapıldıktan sonra rasgele sayılar tablosu kullanılarak belirlenmiştir. KOAH tanısı Global Initiative for Chronic Obstructive Lung Disease (GOLD) 2008 kılavuza uygun olarak, bronkodilatör sonrası spirometrik ölçümde 1. saniyedeki zorlu ekspirasyon hacminin (FEV1) zorlu vital kapasiteye (FVC) oranı
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the prevalence of Chronic Obstructive pulmonary disease (COPD) and to evaluate the effects of risk factors on COPD mainly active and passive smoking in individuals 40 years and older. The study was conducted in Balçova District which is an urban area.Minimun sample size of 380 individuals was determined by using random numbers table after making stratification based on the population of the neighborhood in this cross-sectional study. If post-bronchodilator forced expiratory volume in one second (FEV1) to forced vital capacity (FVC) ratio was found