Sağlıklı bireylerden ve kandidiazisli hastalardan izole edilen candida albicans suşlarının proteinaz enzim aktivitesinin araştırılması
Research on proteinase enzyme activity of candida albicans isolated from healty individuals and patients with candidosis
- Tez No: 124080
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SULHİYE YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 765
Özet
54 6. ÖZET Sağlıklı Bireylerden ve Kandidiazisli Hastalardan İzole Edilen Candida albicans Suşlarının Proteinaz Enzim Aktivitesinin Araştırılması. Bu çalışmada, altta yatan hastalığı olmayan, radyoterapi - kemoterapi görmeyen, nötropenik olmayan hastaların çeşitli klinik örneklerinden (kan, idrar, balgam, gaita, deri, ağız sürüntüsü, vajen kültürü gibi) izole edilen infeksiyon etkeni 68 adet Candida albicans suşu hasta grubu olarak; farklı yaş gruplarından sağlıklı bireylerin ağız-boğaz sürüntülerinden izole edilen 18 adet Candida albicans suşu da kolonizasyonu temsilen kontrol grubu olarak seçilmiş ve bu iki grubun proteinaz enzim aktivitesi karşılaştırmalı olarak incelenerek virulans ile ilişkisi araştırılmıştır. Proteinaz enzim aktivitesini tayin etmek için plak yöntemi kullanılmış, %1 Sığır Serum Albumini (BSA) ve %1 Kazein içeren iki çeşit proteinaz katı besiyeri hazırlanmış ve hasta grubu ile kontrol grubunun bu plaklarda oluşturduğu lizis zonları ölçülerek karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
55 7. SUMMARY Research on Proteinase Enzyme Activity of Candida albicans isolated from Healty individuals and Patients with Candidosis In this study, 68 C. albicans strains isolated from various clinical specimens of patients who doesn't have an underlying disease or taking no chemotheraphy or radiotheraphy and isn't neutropenic, were selected as patient group; 18 C. albicans strains, isolated from oral and throat smears of healthy persons were selected as control group representing colonisation and proteinase enzyme activity as of both groups were studied comparatively to investigate relation with virulance. Plate method was used to determine proteinase enzyme activity, two kinds of solid growth medium containing %1 Bovine Serum Albumine (BSA) and %1 Casein was prepared and lysis zones formed in this plates by both patient and control groups were measured and compared.