Lenfomalı (hodgkin ve non-hodgkin) hastalarda yorgunluk sendromu ve etkileyen faktörler
Fatigue syndrome in patients with lymphoma (hodgkin and non-hodgkin) and influencing factors
- Tez No: 124121
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEZGİ ÇINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
1.ÖZET Bu çalışma; Hodgkin ve Non-Hodgkin lenfomalı hastalarda akut yorgunluk sendromunun varlığını, düzeyini ve yorgunluğu etkileyen faktörleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Akut yorgunluk sendromunu değerlendirmek için Anderson Cancer Center tarafından geliştirilen“Kısa Yorgunluk Formu ( Brief Fatigue Inventory )”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel değerlendirilmesi, SPSS paket programında istatistikçi tarafından yapılmış olup, varyans analizi, korelasyon analizi ve t - testi kullanılmıştır. Çalışma kapsamına alınan 105 olgunun %51.4'ü HL ve %48.6'sı NHL'lı olup %45.7'si kadın ve %54.3'ü erkektir. Lenfomalı olgularda genel yorgunluk düzeyi ve günlük faaliyetlerin yorgunluktan etkilenme düzeylerinin orta derecede olduğu saptanmıştır. Lenfomalı olgularda ileri yaşta, kadınlarda, okuma-yazma bilmeyenlerde, dul ve boşanmış olanlarda, ev kadınlarında, başka bir kronik hastalığı olanlarda, klinikte yatarak tedavi alanlarda yorgunluk hissinin daha fazla olduğu saptanmıştır (p0.05). Sonuç olarak; lenfomalı hastalarda yorgunlukla baş etme yöntemlerinin öğretilmesi, klinikte yatarak tedavi gören hastaların daha aktif hale getirilmesi, günlük aktivitelerin planlanması ve aneminin tedavisi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY FATIGUE SYNDROME IN PATIENTS WITH LYMPHOMA (HODGKIN and NON-HODGKIN) AND INFLUENCING FACTORS This study was designed to evaluate the presence and the level of acute fatigue syndrome in patients with Hodgkin's and Non-Hodgkin's lymphoma. Another aim was to define the risk factors that influence the fatigue. To evaluate the acute fatigue syndrome a questionaire developed by The Anderson Cancer Center and called“Brief Fatigue Inventory”was used. Data from the study was analysed with variance analysis, correlation and t-test using the SPSS programme. Of the 105 patients included in this study were 51.4% Hodgkin's lenfoma and 48.6% Non-Hodgkin's lymphoma, 45.7% female and 54.3% were male. Overall fatigue level and the impact of fatigue on daily activities were moderate in patients with lymphoma. Advanced age, female sex, illiteracy, being widow or house wife, having another chronic disease, being hospitalized while receiving chemotherapy were all factors that correlated with increased feeling of fatigue (p0.05). In conclusion, methods to overcome fatigue in lymphoma patients should be exercised continuously. Their anemia should be corrected. Especially those patients, who receive their chemotherapy hospitalized, should be encouraged to take part at daily life more actively.