Kanserli hastalarda serum proteinleri düzeyinin ve bazı haptoglobin tipleri sıklığının poliakrilamid jel disk elektroforezi yöntemiyle araştırılması
  1. Tez No: 1901
  2. Yazar: M.EMİN ERDAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGAY BUDAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
7. ÖZET Poliakrilamid jel disk elektroforez yöntemi kullanılarak, 75 kan serli hastada, serum proteinleri düzeyleri ve bazı haptoglobin tiplerinin sıklığı araştırılmıştır. Araştırmada Davis-Ornstein yöntemi (20, 55) kullanılmıştır. Lösemili, lenfomalı ve bronş kanserli hastaların serumlarında normal bireylerden farklı olarak, albumin yüzdesi ve albumin/globulin oranı ortalamalarında önemli düzeyde azalış, ceruloplazmin, hemopexin ve post transferrin bölgesi yüzdeleri ortalamasında ise önemli düzeyde artış gözlenmiştir. Ayrıca, lösemili ve bronş kanserli hastalarda total protein miktarında azalış gözlenmiştir. Lösemiye yakalanma riski hesaplandığında; Hp 1-1 tipine sahip bireylerin lösemiye yakalanma riskinin, Hp 2-2 tipine sahip bireylere oranla 2.5 kat daha fazla olduğu saptanmıştır. Sonuçlar, kanserli hastalarda serum proteinleri düzeyinin, normal bireylerden farklı olduğunu ortaya koymakta, lösemi ile Hp 1-1 tipi ve i Hp geni frekansı arasında kalıtsal yatkınlığa neden olan ilişkinin var olabileceği fikrini vermektedir.
Özet (Çeviri)
8. SUMMARY The levels of serum proteins and the frequency of some haptoglobin types have been investigated in 75 patients with cancer by polyacrylamide gel disc electrophoresis. Davis-Ornstein's method (20, 55) has been used in this investiga tion. It has been observed that; in contrast to normals, the means of albumin percentage and albumin globulin ratio of the sera of patients with leukemia, lymphoma and bronchogenic carcinoma have decreased signif icantly, while the means of ceruloplasmin, hemopexin and post transferrin region percentage have increased. In addition to, it has been observed that the amount of total protein of the sera has decreased in patients with leukemia and bronchogenic carcinoma. The relative risk of acquiring leukemia for the people with Hp type 1-1 has been calculated 2.5 times greater than the people with Hp type 2-2. As a result, it can be said that; the levels of serum proteins of the sera of patients differ from the normals significantly. So there 1 may be an association of Hp type 1-1 and Hp gene frequency and leukemia, or it can be said that there may be genetic tendency to leukemia that 1 caused by Hp gene.