Acil idrar kaçırma ve sık idrara gitme sorunu olan kadınlarda mesane eğitiminin etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the bladder training efficacy on women with urge incotinence and frequency problems
- Tez No: 124122
- Danışmanlar: PROF.DR. HEDİYE ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
1. ÖZET Çalışmamız, urge inkontinans (acil idrar kaçırma) ve frequency (sık idrara gitme) şikayeti olan kadınlarda davranışsal tedavi yöntemlerinden biri olan mesane eğitiminin etkinliğin belirlemek amacıyla planlandı. İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Ürojinekoloji Birimi 'nde Kasım 2001 - Nisan 2003 tarihleri arasında gerçekleştirilen araştırmamız prospektif, deneysel araştırma özelliğindedir. Bu tarihler arasında urge inkontinans ve frequency tanısı konmuş, katılmaya istekli toplam 60 hasta çalışma kapsamına alınarak 2 grup oluşturuldu. 1. gruptaki (deney) hastalara medikal (antikolinerjik) tedavi yanısıra mesane eğitimi programı öğretildi. 2. grup (kontrol) kapsamına ise yalnızca medikal (antikolinerjik) tedavi verilen kadınlar dahil edildi. Deney ve kontrol grubundaki tüm hastalar tedavi sonrası (8 hafta) ve tedavi sonrası 3. ay değerlendirildi. Hastaların değerlendirilmesi sırasında, üriner günlük, inkontinans Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanıldı ve ped test uygulandı. Deney grubu olguların tedavi öncesi ile tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay ped test ile kaçırdıkları idrar miktarlarında, ped kullanma ve üriner günlüklerinde belirlenen idrar yapma, idrar yapma zorunluluğu ve idrar kaçırma sayılarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir azalma saptandı. Bu gruptaki olguların günlük su, çay, kafeinli içecek alımlarının tedavi öncesi ile tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay karşılaştırıldığında anlamlı düzeyde bir değişiklik görülmedi. Ayrıca tedavi öncesi ile tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay yaşam kalitesi genel puanı ve alt ölçekleri olan davranışların sınırlandırılması, psikososyal etki ve sosyal izolasyon puanlan arasında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir artış saptandı. Hastaların yaşam kalitesinde tedavi sonrasında belirgin bir düzelme meydana gelmiştir. Kontrol grubu olguların tedavi öncesi ile tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay ped test ile kaçırdıkları idrar miktarlarında ve üriner günlüklerinde saptanan idrar yapma ve idrar kaçırma sayılarında istatistiksel olarak anlamlı düzeyde bir azalma bulunurken; idrar yapma zorunluluğu, ped kullanma sayıları ve günlük su, çay, kafeinli içecek alımlarında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı. Ayrıca bu grupta yaşam kalitesi genel puanı ve alt ölçekleri olan davranışların sınırlandırılması, psikososyal etki ve sosyal izolasyon puanlan tedavi öncesine göre hem tedavi sonrası hem de tedavi 1sonrası 3. ayda istatistiksel olarak anlamlı düzeyde artmıştı. Hastaların yaşam kalitesi olumlu yönde etkilenmiştir. Deney ve kontrol grubu ped kullanma ve ped test açısından karşılaştırıldığında deney grubunun kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha az idrar kaçırdığı ve ped kullandığı saptandı. Her iki grup, günlük idrar yapma ve idrar yapma zorunluluğu sayıları açısından değerlendirildiğinde, deney grubununkiler kontrol grubundan istatistiksel olarak anlamlı düzeyde azalmıştı. Grupların idrar kaçırma sıklığı, su alımı, çay alımı ve kafeinli içecek alımları karşılaştırıldığında, deney ve kontrol grubu arasında bir farklılık olmadığı görüldü. Yaşam kalitesinde düzelme açısından her iki grup karşılaştırıldığında ölçeğin geneli ve davranışların sınırlandırılması puanları tedavi öncesi ile tedavi sonrası ve tedavi sonrası 3. ay da deney grubunda kontrol grubuna göre anlamlı bir puan artışı gözlendi. Psikososyal etkilenme ve sosyal izolasyon puanlarında iki grup arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı. Bu veriler doğrultusunda, urge inkontinans (acil idrar kaçırma) ve frequency (sık idrar yapma) tedavisinde hem medikal (antikolinerjik) tedavinin hem de medikal (antikolinerjik) tedavi ile birlikte uygulanan mesane eğitiminin tedavide etkin olduğu görülmektedir. Ancak mesane eğitimi ile birlikte uygulanan medikal (antikolinerjik) tedaviden sadece medikal tedaviye oranla daha olumlu sonuçlar elde edildiğini söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
2. SUMMARY DETERMINATION OF THE BLADDER TRAINING EFFICACY ON WOMEN WITH URGE INCONTINENCE AND FREQUENCY PROBLEMS Our study, has been planned in order to detect the efficiency of training of urinary bladder (one of the behavioral treatment) on woman who has complaints on urge incontinence and frequency. The study has been realized in prospective and experimental way and it has been realized between October 2001 -April 2003 in Istanbul University Medical Faculty Gynaecological Disesases and Obstetric Department Urogynaecology unit. 2 groups has been formed from 60 women who have been diagnosed as enuresis and willing to be a part of this study. To the patients belongs to the first group, beside the medical (anticholinergic) treatment, urinary bladder training program has been taught. To the scope of the second group of women, only medical (anticholinergic) treatment has been included. All patients who belong to the test and the control group has been evaluated at the end of (8 weeks period) and in 3 months after treatment. During this evaluation daily urinary program and incontinence quality of life measurement has been used and ped test has been applied. The numbers of voiding, urgency and incontinence determined with daily urinary diary, leakage volume and ped usage tested by ped test in test group evaluated by pre-treatment and post-treatment and 3 months after treatment, were significantly reduced. In this group, it has been detected that there is no significant difference during pre-treatment and post-treatment and 3rd month results compared with respect to daily intake of water, tea, beverages with caffeine. In addition it has been found that there is a significant increase between pre treatment and post treatment and 3rd month quality of life score and restriction of behaviors, psychosocial effect and social isolation scores. Patients' life quality has improved significantly after the treatment. Although, the numbers of voiding and incontinence determined with dailiy urinary diary, leakage volume tested by ped test in control group evaluated by pre- treatment and post-treatment and 3 months after treatment, were significantly reduced, there were no significant difference between urgency, number of ped usage and daily intake of water, tea, beverages with caffeine. In addition it has been found that there is a 3significant increase between pre treatment and post treatment and 3rd month quality of life score and restriction of behaviors, psychosocial effect and social isolation scores. Patients' life quality has been affected positively. When the test group and control group compared according to ped test and ped usage, it has been found that test group has a statistically significant less incontinence and ped usage than control group. When both 2 groups has been compared with respect to daily micturation and urgency, it has been found that test group has statistically lower values with respect to control group. When two groups has been compared with respect to their frequency, water intake, tea intake and beverages with caffeine, there were no any differences between test and control groups. When both groups have been compared with respect to the improvement in quality of life, general measurement and restriction behavior scores during the post-treatment and 3 months after treatment, in test group, there was a significant score improvement with respect to control group. There were no any significant differences between 2 groups in terms of psychosocial effect and social isolation scores. According to those data, application of both medical (anticholinergic) treatment and urinary bladder training with medical (anticholinergic) treatment for urge incontinence and frequency treatment are effective. However, it can be seen that medical (anticholinergic) treatment with urinary bladder training has better positive results than the application of medical (anticholinergic) treatment alone. 4