Sakarya ilindeki gebe kadınlarda doğum sonrası depresyon riskinin belirlenmesi ve yüksek riskli kadınlarda hemşirelik uygulamalarının etkinliği
Assesment of postpartum depression risk in pregnant women and at the country of Sakarya and evaluation of the efficacy of the nursing practices in high risk women
- Tez No: 124140
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YASEMİN KUTLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
7.0ZET Doğum deneyiminin normal ve patolojik sonuçlarını inceleyen çalışmalar, erken doğum sonrası dönemin bütün anneler için anlamlı psikolojik değişmelere sahne olan bir dönem olduğunda birleşmektedirler. Geriye dönük epidemiyolojik taramalar ise ciddi ruhsal ve duygusal hastalıkların ortaya çıkması açısından doğum sonrası dönemin, hamilelik dönemine kıyasla 3-4 kat daha riskli olduğunu ortaya koymakta ve doğum sonrası dönemde görülen depresyonların tüm annelerin % 10-15'ini etkilediğini belirtmektedir. Bu çalışma doğum sonrası depresyon riskini, bunu etkileyen faktörleri, doğum sonrası depresyon yönünden riskli kadınlarda hemşirelik uygulamalarının etkinliğini belirlemek amacıyla tanımlayıcı ve yan deneysel araştırma tipinde planlanmıştır. Araştırmanın birinci aşamasının örneklemini olasılıksız örneklem yöntemi ile seçilen 126 olgu, ikinci aşamanın örneklemini ise bunlardan seçilen 30 olgu oluşturmuştur. Tanımlayıcı aşamada araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Görüşme Formu I, Beck Depresyon Envanteri ve SCL-90-R Belirti Tarama Listesi; deneysel aşamada ise yine araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan Görüşme Formu II, Edinburg Doğum Sonrası Depresyon Ölçeği ve Beck Depresyon Envanteri kullanılmıştır. Araştırma sonunda doğum sonrası depresyon oranı %23,8 olarak belirlenmiştir. Deneysel aşamada uygulanan bakım sürecinin öncesinde ve sonrasında yapılan değerlendirmelere bakıldığında; doğum sonrası annelere uygulanan hemşirelik bakımının doğum sonrası depresyon riskini azalttığı bulunmuştur. 100Bu sonuçlar doğrultusunda doğum sonrası dönemde birinci basamak ruh sağlığı hizmetlerine daha fazla ağırlık verilmesi, annelerin bebek bakımı ve yeni rollerine uyumları konusunda profesyonellerce desteklenmesi,doğum sonrası ruhsal bozukluklara ilişkin araştırmaların yaygınlaştırılması öneri olarak sunulmuştur. 101
Özet (Çeviri)
8.SUMMARY All studies that investigate the normal and pathological birth experiences show that antepartum is a period where all mothers show significant psychological changes. Retrospective epidemiological scanning shows that the serious psychological and emotional problems that occur during postpartum period are three-four times more risky compared to the pregnancy period and that depression occurring during the postpartum period affects 10-15 % of all mothers. This investigation has been planned descriptively and semi-experimentally to determine postpartum depression risks, factors affecting this depression and effectiveness of the nursing care provided for women who are under risk of postpartum depression. First phase of the investigation is comprised of 126 cases selected by random sampling method and the second phase of 30 cases selected out of 126. In the descriptive phase Questionnaire Form I prepared by the investigator based on literature, Beck Depression Inventory, SCL-90-R/Symptom Check List-90-Revised were used; during the experimental phase Questionnaire Form II prepared by the investigator based on literature, Edinburg Postpartum Depression Scale and Beck Depression Inventory have been used. The result of the investigation shows that postpartum depression rate is 23.80%. The result of the experimental phase shows a decrease in postpartum depression risk of mothers who have received nursing care. In the light of these results it is suggested that during the postpartum period more stress should be put on first-step psychological services, mothers should be supported by professionals concerning baby-care and their new roles, and that more research should be carried out on postpartum psychological problems. 102