Alt kademe hemşire yöneticilerin becerileri
The Skills of lower-level nurse managers
- Tez No: 124139
- Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
77 ÖZET Bu çalışma, servis sorumlu hemşiresi / başhemşiresinin yönetsel becerilerinin tanım lanarak, alt kademe yönetici yetiştiren temel ve temel üstü eğitimlerinin yeniden yapıla nmasına hemşirelik hizmetleri yönetiminin kuramsal ve uygulamalı eğitiminin kapsamının kararlaştırılmasına temel oluşturacak veriler elde etmek amacıyla planlanmıştır. Araştırma örneklemi, Haziran - Aralık 1996 tarihleri arasında İstanbul İli' nde çoğu Avrupa yakasında olan ve bağlı oldukları kurumlar ve organizasyonları farklı olan 4 Üni versite Hastanesi (8 kişi), 4 Sosyal Sigortalar Kurumu (SSK) Hastanesi (11 kişi), 1 Sağlık Bakanlığı (Devlet) Hastanesi (3 kişi), 8 Özel Hastane' den (19 kişi) olmak üzere 41 kişilik üst ve orta kademe yönetici hemşire ve 2 kişilik eğitimci hemşire ile toplam 43 kişiden oluş muştur. Literatür taranarak oluşturulan“beceri Üstesi / anket formu”Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalında uzman öğretim elemanlarının görüşüne sunulmuştur. Deneklere, hazırla nan anket formunda yer alan 73 adet teknik beceri, 34 adet beşeri beceri ve 24 adet kavram sal beceri olmak üzere toplam 131 adet yönetsel becerinin ülkemizde bir alt kademe yöne tici hemşiresinde bulunmasının ne derecede önemli olduğunu belirtmeleri için,“1”Az Önemli,“2”Önemli ve“3”Oldukça Önemli olmak üzere 3 seçenek sunulmuştur. Araştırmamıza katılan 43 denek kurumlara göre sınıflandırılmış, anket formunda yer alan kavramsal, beşeri ve teknik becerilere verdikleri önem puanlan ortalamaları t testi ile, her bir beceriye verdikleri önem puanlan x2 testi ile karşılaştınlmış ve deneklerin yöneti cilik becerilerine verdikleri öneme göre önem sıralaması yapılmıştır. Anket formu / beceri listesinin güvenilirliği için Cronbach Güvenirlilik Testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
79 SUMMARY This study has been planned to obtain data as the basis of defining supervisory ability of a chief / responsible nurse of a servis, restructuring basic and elementary training for lower - level manager candidates and determining the contents of the theoretical and applied training. Sample of the study was composed of 41 medium and high level managing nurses, and 2 trainer nurses, 43 people in total, consistings of 8 people from 4 University Hospitals, 1 1 people from 4 Hospitals of Social Insurance Instution (SIT), 3 people from 1 (State) Hospi tal belonging to Ministry of Health, 19 people from 8 Private Hospitals. The list of skills/survey from which is prepared after scanning the literature is submit ted to the specialist lectures in the Major of Management in Nursing. Interviewees were pre sented 3 options as to“1”Slightly Important,“2”Important and“3”Very Important to cause them to state how important it would be if be if a lower-lever manager nurse in our country had 73 technical skills, 34 social skills and 24 conceptual skills, 131 skills in total. 43 interviewees participated in our survey were classified as to institutions, the aver age of the points they gave for the importance of the conceptual, social ve technical skills were compared through t- test, and the points they gave for each skills were compared through chi-square test. Finally, an importance order has been made, based on the order of importance which the interviewees gave. Cronbach Alpha Reliability Test has been applied to ensure the reliability of the survey form / skill list. * All the management skills have been investigated as to the average points given for importance, and they have been established to be given importance between the levels of“important”and“very important”.