Evde bakım hizmeti veren hemşirelerin hizmetlerde yaşadıkları güçlükler ve iş doyumu düzeyleri
The Difficulties of home health care nurses and their to satisfaction levels
- Tez No: 124150
- Danışmanlar: PROF. DR. SEÇİL AKSAYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Public Health, Nursing
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışma; evde bakım hizmeti veren hemşirelerin hizmetlerde yaşadıkları güçlükleri ve iş doyumu düzeyini belirlemek ve bunları etkileyen faktörleri saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini, İstanbul ili sınırlarında evde bakım hizmeti veren özel bir kurumda çalışan 79 hemşireden en az 6 aydır evde bakım hizmeti veren ve araştırmaya katılmayı kabul eden 65 hemşire oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayanarak geliştirilen, evde bakım hizmeti veren hemşirelerin hizmetlerde yaşadıktan güçlüklere ilişkin anket formu ve Minnesota İş Doyumu ölçeği kullanılarak elde edilmiştir.“Evde Bakım Hizmeti Veren Hemşirelerin Hizmetlerde Yaşadıkları Güçlükler ve İş Doyumuna Yönelik Anket Formu”iki bölümden oluşmaktadır. Anket formunda birinci bölüm, hemşirelerin ve evde bakım kurumunun özelliklerini; ikinci bölüm, evde bakım hizmeti veren hemşirelerin hizmetler sırasında yaşadıkları güçlükleri içermektedir. Araştırmamızda Minnesota İş Doyumu Ölçeğinin Cronbach a değeri 0,81 olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The Difficulties Of Home Health Care Nurses And Their Job Satisfaction Levels This descriptive study was conducted to determine the in-service difficulties struggles of home care nurses, and their job satisfaction levels. Research sample were 65 home care nurses working at a private home care organization during at least six months. Data were collected by the questionnaire developed by the researcher through the literature, and Minnesota Job Satisfaction Scale. The questionnaire was developed in order to determine the characteristics of home care nurses and their organizations. In this study, coefficient of Cronbach alpha was 0,81.“Questionnaire Form to Assess the Difficulties Home Health Care Nurses Have and Job Satisfaction”is composed of two sections. First section includes the characteristics of the nurses and the home health-care institution, second section studies the difficulties that home health care nurses confront during their services.