Nevşehir Devlet Hastanesi pediatri servisine yatan 0-6 yaş grubu çocukların annelerinin hepatit B hakkındaki bilgi ve davranışları
The knowledge and behaviors of mothers, whose 0-6 age group children are under medical care in pediatrics service of Nevşehir Sate Hospital, concerning hepatitis B
- Tez No: 124158
- Danışmanlar: PROF.DR. NİMET KARATAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu araştırma, İ. Şevki Atasagun Nevşehir Devlet Hastanesi pediatri servisinde, 0-6 yaş grubu çocuğu olan annelerin Hepatit B hakkındaki bilgi ve davranışlarını saptamak amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Örnekleme 0-6 yaş grubu çocuğu olan 1200 annenin 300'ü alınmıştır. Veriler, annelerle anket formu aracılığı ile birebir görüşme yapılarak toplanmış ve bilgisayar ortamında değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde ki-kare önemlilik testi, Fisher Kesin ki kare testi, Yates düzeltmesi kullanılmıştır. Analiz sonucunda annelerin çoğunluğunun (%69.7) ilköğretim mezunu, hemen hemen tamamının (%94.3) ev hanımı, %36,7' sinin şehir merkezinde ikamet etmekte olduğu, % 24'ünün hiçbir sosyal güvencesinin bulunmadığı saptanmıştır. Ayrıca yarıdan fazlasının (57.9) aile büyüklüğü 5 ve üzerinde, %77' sinin 2 ve daha fazla çocuğu bulunmaktadır. Araştırmaya katılan annelerin% 54.6'sının Hepatit B hakkında bilgisinin olduğunu ifade etmelerine karşın bilgi düzeylerinin %40'ın, Hepatit B'den korunmaya yönelik uygulama düzeylerinin ise %33'ün altında olduğu bulunmuştur. Hepatit B hakkında bilgisinin olduğunu ifade eden annelerin çoğunluğunun ise profesyonel olmayan kişilerden bilgi aldığı saptanmıştır. Annelerin yaş, çalışma durumu, sosyal güvence, evdeki kişi sayısı, ailede Hepatit B deneyimi ve çocuklarına aşı yaptırma durumuyla bilgi düzeyi arasındaki ilişki önemsiz, ikamet edilen yer, yaş ile bilgi düzeyi arasındaki ilişki ise anlamlı bulunmuştur. İlkokuldan başlayarak bütün eğitim kurumlarında bulaşıcı hastalıklar hakkında bilgi verilmesi, sağlık ocaklarında aşı yapan personelin anneleri aşının neden yapıldığı hangi hastalıktan koruduğu ve hastalık hakkında bilgi vermesi gibi önerilerde bulunulmuştur. Anahtar Kelimeler : 0-6 yaş, Hepatit B, Bulaşıcı hastalık
Özet (Çeviri)
This study has been carried out as a descriptive study in order to determine the knowledge and behaviors of the mothers, whose 0-6 age group children are under medical care in pediatrics service of İ.Şevki Atasagun Nevşehir State Hospital, concerning Hepatitis B. 300 mothers were chosen amongst 1200 mothers who have children in 0-6 age group. The data were obtained by using a questionnaire form and meeting those mothers face to face and were evaluated on the computer. In order to analyze the data Chi square, Fisher's certain Chi square tests and Yates correction were applied. According to the results of the analysis, it was determined that most of the mothers (69.7 %) are t he g raduates o f p rimary s chool, m ajority oft hese m others ( 94.3 % )are housewives, 36.7 % of them live in the city center and 24 % of them have no social security. Also, 57.9 % of these mothers have 5 or more people in their families and 77 % of them have 2 or more children. Although 54.6 % of these mothers stated that they had some knowledge of Hepatitis B, it was found out that their knowledge level was less than 40 % and their application level to protect themselves from Hepatitis B was less than 33 %. It was determined that most o f the mothers who stated they had some knowledge of Hepatitis B, got it from the ones who were not professionals. The interrelation between their ages, working conditions, social securities, the number of people living in their families, Hepatitis B experience of these families, the state of having their children vaccinated and their knowledge level was found unimportant but the interrelation between the place o fresidence,the age and the knowledge level was found meaningful. It was suggested that some information about infectious diseases should be given in all educational institutions from primary to higher education.And it was also suggested that the mothers should be given information concerning why that vaccination should be applied by the staff of the village clinics and from which diseases the vaccination would protect the patients. Key Words : 0-6 Age Group, Hepatitis B, Infectious Disease