Hastanedeki çocukların annelerinin ev kazalarına yönelik güvenlik önlemlerini tanılaması ve ilk yardım öz-yeterliklerinin değerlendirilmesi
Identification of safety measures for home accidents and evaluation of first aid self-efficacy of mothers of hospitalized children
  1. Tez No: 851732
  2. Yazar: FATMA YILDIRMIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEHRA ÇALIŞKAN, DOÇ. DR. NALAN GÖRDELES BEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çocukların maruz kaldığı ev kazaları, yaralanma, sakatlanma ya da ölümle sonuçlanabilen önemli bir sorundur. Bu çalışma, hastanedeki çocukların annelerinin ev kazalarına yönelik güvenlik önlemlerini tanılaması ve ilk yardım öz yeterliklerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Nevşehir Devlet Hastanesi Çocuk Servisi, Çocuk Acil ve Çocuk Polikliniklerinde ayaktan/yatarak tedavi gören 0-4 yaş aralığındaki çocukların anneleri oluşturmuştur (n=448). Etik kurul, kurum ve annelerin onamı alınan çalışmada veriler, 'Ebeveyn ve Çocuk Bilgi Formu', '0-6 Yaş Çocuklarda Annenin Ev Kazalarına Yönelik Güvenlik Önlemlerini Tanılama Ölçeği (EKYGÖTÖ)', ve 'Ev Kazalarında İlk Yardım Öz-Yeterlik Ölçeği (EKİYÖYÖ)' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesi bilgisayar ortamında tanımlayıcı istatistikler, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis (Posthoc Bonferroni) testi ve Spearman korelasyon analizi ile yapılmıştır. Annelerin EKYGÖTÖ puan ortalamaları 154.44±29.92 olup, ev kazaları güvenlik önlemlerini tanılama durumlarının 'iyi' düzeyde, EKİYÖYÖ puan ortalamaları 29.91±14.03 olup, ev kazalarında ilk yardım öz yeterliklerinin 'düşük' düzeyde olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Domestic accidents to which children are exposed are an important problem that can result in injury, disability or death. This descriptive study was conducted to diagnose the safety measures for home accidents of children's mothers in the hospital and to evaluate their first aid self-efficacy. The study sample consisted of mothers of children aged 0-4 who received outpatient/inpatient treatment at the Pediatric Service of Nevsehir State Hospital, Pediatric Emergency and Pediatric Outpatient Clinics (n=448). In the study, which was approved by the ethics committee, institutions and mothers, data were collected with the 'Parent and Child Information Form', the 'Scale for Mother's Identification of Safety Measures against Home Accidents in Children aged 0-6 (MISMHA)', and the 'First Aid Self-Efficacy Scale for Home Accidents (FASEHA)'. Data were analyzed with descriptive statistics, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis (Posthoc Bonferroni) test and Spearman correlation tests. It was determined that the mean scores of the mothers were 154.44±29.92 at MISMHA, and their diagnosis of safety measures in home accidents was at a 'good' level, the mean score of FASEHA was 29.91±14.03, and their first aid self-efficacy in home accidents was determined to be at a 'low' level.