Nevşehir Devlet Hastanesindeki yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin aspirasyon uygulamasına yönelik bilgi ve davranışlrınının değerlendirilmesi
The evalatuion of nurses,who work at intensive care units, concerning their knowledge and attitude about use of aspiration in Nevsehir State Hospital
  1. Tez No: 547674
  2. Yazar: SAFURE BOZAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞEFİKA DİLEK GÜVEN, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM CEYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışma, yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerin aspirasyon uygulamasına yönelik bilgi ve davranışlarının değerlendirilmesi amacıyla; Nevşehir Devlet Hastanesindeki yoğun bakım ünitelerinde çalışan hemşirelerle, 2015-2018 tarihleri arasında yapıldı. Veriler kişisel bilgi formu, aspirasyon bilgi formu ve hemşire gözlem formu ile toplandı. Araştırmanın evrenini Nevşehir Devlet Hastanesi 2. ve 3. basamak yoğun bakımda çalışan 54 hemşire oluşturdu. Veriler Kruskal Wallis ve Mann Whithey U testleri ile değerlendirildi. Araştırmaya başlamadan önce ilgili kurumdan gerekli izin, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi Etik Kurulundan etik kurul onayı ve katılımcılardan yazılı onam alındı. Araştırma sonuçlarına göre; hemşirelerin aspirasyon konusunda yeterli bilgi birikimine sahip olmadıkları ve aspirasyon uygulamalarının son derece yetersiz olduğunu göstermektedir. Bu sonuçlar doğrultusunda, endotrakeal aspirasyona yönelik planlı, etkili ve sürekli hizmet içi eğitim verilmesi, yapılan uygulamaların gözlenip hataların anında düzeltilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to evaluate the knowledge and behavior of nurses working in intensive care units for aspiration; It's been made between nurses working in intensive care units of Nevşehir Public Hospital 2015-2018. The date is collected through a personal information form, proposal form and a nurse observation form. The universe of the research is composed by 54 nurses working in 2nd and 3rd stage intensive care unit, Nevşehir Public Hospital. The evaluation of the data is made with the Kruskal Wallis and Mann Whithey U.'s tests. Prior to the research, the necessary permissions from the relevant institution is obtained, an ethics committee approval of Nevşehir Hacı Bektaş Veli University and written approval from the participants was obtained. According to the result of the research: Nurses do not have enough knowledge about aspiration and it shows, that aspiration applications are extremely inadequate. In line with these results, it is recommrnded to plan for endotracheal aspiration, to provide effective and continuous service, to observe the applications and to correct the errors immediately.