Hastanede çalışan hemşire ve diğer bayan sağlık personelinin benlik saygıları ve atılganlık düzeylerinin incelenmesi
The Examination of the level of self-esteem and assertiveness of nurses an other female health personnel working in the hospital
  1. Tez No: 124209
  2. Yazar: ÜMMÜHAN BAL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYNUR DİNÇ SEVER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
l.OZET HASTANEDE ÇALIŞAN HEMŞİRE VE DİĞER BAYAN SAĞLIK PERSONELİNİN BENLİK SAYGILARI VE ATILGANLIK DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Bu çalışma, hastanede çalışan hemşire ve diğer bayan sağlık personelinin benlik saygısı ve atılganlık düzeylerinin incelenmesi amacıyla kantitatif karşılaştırmalı tanımlayıcı olarak Ağustos-Ekim 2002 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın evrenini; bu tarihler arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi ve buraya bağlı iki ayrı kurumda çalışan 347 hemşire ve 87 diğer bayan sağlık personeli oluşturmuştur. Çalışmaya katılmayı kabul eden 305 hemşire ve 68 diğer bayan sağlık personeli, örneklem olarak alınmıştır. Verilerin toplanmasında, araştırmacı tarafından literatür bilgisine dayalı olarak geliştirilen ve uzman görüşüne sunulan, hemşirelerin ve diğer bayan sağlık personelinin sosyo-demografik özellikleri ve kişiler arası ilişkilerindeki davranış biçimlerini öğrenmeye yönelik“Tanıtıcı Bilgiler Formu”, Tufan ve Turan tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Coopersmith Benlik Saygısı Ölçeği”ve Voltan tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Rathus Atılganlık Envanteri”kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, bilgisayarda SPSS programı kullanılarak, Student t testi, Kruskall Wallis Varyans Analizi, Mann Whitney U testi ve Ki-kare testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; hemşirelerin benlik saygısı puan ortalaması 73, 3 0± 16,61 ve atılganlık puan ortalaması 22,21 ±23, 92, diğer bayan sağlık personelinin benlik saygısı puan ortalaması 73,67±17,05 ve atılganlık puan ortalaması 19,75±20,38 olarak bulunmuştur. Hemşirelerin ve diğer bayan sağlık personelinin benlik saygısı ve atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı fark bulunmamıştır. Hemşirelerin yaşı, medeni durumu, ana-baba tutumu, toplam çalışma süresi, insanlarla ilişkilerinde kendilerini nasıl tanımladıklan, iletişim becerilerini geliştirmeyle ilgili eğitim alma durumu, yaşam kontrolünün kimde olduğu ile ilgili görüşleri, çalışma ortamında önemsenme durumu, anne, eş, akraba, astlar, doktor, hemşire, diğer sağlık ekibi üyeleri ile olan ilişkilerindeki davranış biçimine göre benlik saygısı ve atılganlık puanortalamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Yine hemşirelerin, yardım isteyecekleri bir durumda, haksızlığa uğradıklarında, yapmak istemedikleri bir iş verildiğinde; üstler, çalışma arkadaşları ve yabancılarla olan ilişkilerindeki davranış biçimlerine göre benlik saygısı ve atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Diğer bayan sağlık personelinin eğitim durumuna göre benlik saygısı ve atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunurken, yaşı, gelir düzeyi, büyüdükleri yer, sahip oldukları kardeş sayısı, ana-baba tutumu, çalıştıkları bölüm, toplam çalışma süresi, beş yıl sonraki konumlarına göre benlik saygısı ve atılganlık puan ortalamaları arasında anlamlı farklılık bulunmamıştır. Bu sonuçlar doğrultusunda bulgular tartışılmış ve önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY THE EXAMINATION OF THE LEVEL OF SELF-ESTEEM AND ASSERTİVENESS OF NURSES AND OTHER FEMALE HEALTH PERSONNEL WORKING IN THE HOSPITAL This study was conducted on August-October 2002, as quantitative comparative determinator in order to examine the self-esteem and Assertiveness level of the nurses and other female health personnel working at the hospital. Universality of the study was made of 347 nurses and 87 other female health personnel working in two separate institutes at GATA Haydarpaşa Training Hospital. 305 nurses and 68 other female health personnel who accepted to take part in the study were taken as the sample. During the collection of data,“Introductory Information Form”aimed at acquiring knowledge of socio-demographic characteristics and interrelational behavioural pattern of the nurses and the other female health personnel,“Coopersmith Self-Esteem Scale”which has been subjected to validity and reliability study by Tufan and Turan and“Ramus Assertiveness Inventory”which is subjected to validity and reliability study by Voltan; were used which were developed by the researcher basing them on his literature knowledge and were submitted to the review of the experts. During the assessment of the data, information were evaluated on computer via the use of SPSS program, by employing Student t-test, Kruskall Wallis Variance Analysis, Mann Whitney U-test and Chi-squared distribution tests. As conclusion; A self-esteem scale of nurses 73,30+16,61 and assertiveness scale 22,21+23,92 the other female healty personnel scale 73,67+17,05 and assertiveness scale 19,75+20,38. When the mean values between nurses and the other female healty personel were compensed, no significant difference was found in self- esteem and assertiveness scales. Meaningful differences in the self-esteem and assertiveness point averages of the nurses were found in relation to nurses'age, marital status, attitude of the parents, total number of years of service, how they describe themselves in terms of their human interrelationship, state of receiving training in order to develop their communicational skills, their perception on who has the control of theirlives, their thoughts on being given importance in the work environment, their interrelational behavioral pattern with their mothers, spouses, relatives, subordinates, doctors, nurses, other members of the health team. Further meaningful differences were also found in self-esteem and assertiveness point averages of the nurses in relation to their behavioral pattern under the circumstances when they are in need of help, being subjected to injustice, when they are given a jop they do not whish to do and their behavioral pattern in respect to their interrelationship with their superiors, colleagues and with the strangers. While meaningful differences were found between the educational level and the their self-esteem and assertiveness point averages of the other female health personnel, no meaningful diferences were found between the age, income level, area that they were brought up, the number of brothers and sisters they have, attitude of their parents, department that they work in, total number of years of service and their perception abouth their position that they will find themselves in after the next five years. In the light of these results, the findings are discussed and proposals are made. '.«.ÜSLS um