Çalışanların iş güvenliği: Devlet hastanesi örneği
Safety of employees: An example of public hospital
  1. Tez No: 616030
  2. Yazar: GÖNÜL KARAER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK ÖZMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Hospitals
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Hizmetleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç: Bu araştırma, bir devlet hastanesinde çalışan sağlık çalışanlarının iş güvenliğinin saptanması amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma Gaziemir Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi'nde çalışan 42 hemşire, 44 hekim, 15 ebe ve 36 diğer sağlık personeli olmak üzere 137 sağlık çalışanı ile yapıldı. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Sosyo-demografik ve Çalışma Özellikleri Soru Formu”ve“Hastanelerde İş Güvenliği Ölçeği (HİGÖ)”kullanıldı. Araştırma analizleri SPSS 16,0 istatistik analiz programı ile sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma, normal dağılıma uyan puan ortalamaları için bağımsız gruplarda t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi, Posthoc Tukey HSD testi; normal dağılıma uymayan 'fiziksel ortam uygunluğu' alt boyutu için ise Mann Whitney U ve Kruskall Wallis analizi, Bonferroni Düzeltilmiş Mann Whitney U testi kullanılarak değerlendirildi. Bulgular: Araştırmaya katılan sağlık personelinin %32,1'i hekim, %74,5'i kadındır. Yaş ortalamaları 37,64±7,62, mesleki deneyim yılı ortalaması 15,35±8,29, kurumda çalışma süresi ortalaması 9,00±0,29 aydır. Araştırmanın yapıldığı hastanede sağlık taraması ve kayıt sistemleri; kazalar ve zehirlenmeler; malzeme, araç ve gereç denetimi; koruyucu önlemler ve kurallar ve fiziksel ortam uygunluğu alt boyutlarında iş güvenliğinin yeterli düzeyde; meslek hastalıkları ve şikâyetler, yönetsel destek ve yaklaşımlar alt boyutlarında ise iş güvenliğinin sağlanamadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was performed among health care workers employed in a public hospital order to rate the safety. Materials and Methods: The research was carried out with 42 nurses, 44 doctors 15 midwives, and 36 other health care workers, totally 137 health officials working at Gaziemir Nevvar-Salih İşgören Public Hospital.“Socio-demographic and Work Characteristics Questionnaire”and“ Occupational Safety Scale for Hospital ”was used for data collection tool in this study. Research analysis is evaluated by using the SPSS 16,0 statistical analysis program in numbers, descriptive statistics, percentage, mean and standard deviation; t test, one- way analysis of variance, correlation analysis, posthocTukey HSD test for independent groups; Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis analyzes for the lower size of physical environment suitability ' subscale which doesn't conform to a normal distribution, Bonferroni the corrected Mann-Whitney U test. Results: 32,1 % of the medical staff involved in research are physicians , 74,5 % of them are women. The mean age is 37,64 ± 7,62, mean years of professional experience is 15,35 ± 8,29, corporate average operating time is 9,00 ± 0,29 months. The hospital where the survey is done health screening and registration systems; accidents and poisonings; materials, tools and equipment control; the protective measures and eligibility rules and the physical environment in sub-dimensions the adequate level of job security; occupational diseases and complaints, administrative support and approaches as for sub-dimensions the absence of job security is revealed.