Ambulans şoförlerinin acil girişim bilgilerinin değerlendirilmesi
The Assesment of the emergency service knowledge of the ambulance driver
  1. Tez No: 124210
  2. Yazar: YEŞİM DİKMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. FATMA ETİ ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genel Cerrahi, Hemşirelik, İlk ve Acil Yardım, General Surgery, Nursing, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
l.ÖZET AMBULANS ŞOFÖRLERİNİN ACİL GİRİŞİM BİLGİLERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ Bu çalışma, İstanbul'daki ambulans şoförlerinin acil girişim bilgilerini değerlendirmek amacıyla 03 Kasım 2001-29 Mart 2002 tarihleri arasında tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini; İstanbul il sınırları içerisinde bulunan Sağlık Bakanlığı, Sosyal Sigortalar Kurumu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve özel kuruluşlara bağlı acil hizmet sunan ambulans şoförleri oluşturmuştur. Örnekleme 204 ambulans şoförü alınmıştır. Veriler, literatür bilgisi ve uzman görüşü dikkate alınarak hazırlanan veri toplama formu aracılığı ile toplanmıştır. İstatiksel olarak sayı, yüzdelik, ki-kare ve fisher ki-kare testi ile değerlendirilmiştir. Araştırma sonucunda; ambulans şoförlerinin %47.5'inin 28-37 yaşlan arasında olduğu ve yaş ortalamasının 35 olduğu; %77.5'inin nöbet şeklinde çalıştığı, %58.8'inin günde 1-4 hasta taşıdığı belirlenmiştir. Araştırma kapsamına alman ambulans şoförlerinin sadece %33.8'inin bu mesleğe başlamadan önce eğitim aldığı, %48'inin de bilgi gereksimi olduğu, %63.2'sinin ambulans şoförlüğünü kendilerinin tercih ettiği, %80.9'unun işinden memnun olduğu belirlenmiştir. Kurumlar arasında, ambulans şoförlüğüne başlamadan önce alman eğitim açısından anlamlı fark (x2=20.616; p=0.00) bulunmuştur. Sağlık Bakanlığına bağlı ambulansların %77.1'inin, istanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı ambulanslarının %93.1'inin, özel kuruluşlara bağlı ambulansların ise %92.2'sinin malzeme, araç-gereç donanımı tam bulunurken, Sosyal Sigortalar Kurumu'na bağlı ambulansların %8 1.1 'inin eksik olduğu belirlenmiştir. Sonuç olarak; ambulans şoförlerinin büyük bir kısmının mesleğe başlamadan önce eğitim almadıkları ve bu konuda bilgi gereksinimleri olduğu belirlenmiştir. Bu sonuçlar, acil hizmet zincirinin halkalarından birini oluşturan hasta/yaralı nakillerinde ve nakil sırasında uygulanması gereken acil girişimlerde aksama/eksiklik yaratacağım ve ambulans şoförlerinin eğitimine öncelik verilmesi gerektiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY THE ASSESMENT OF THE EMERGENCY SERVICE KNOWLEDGE OF THE AMBULANCE DRIVER This research is performed to assess the emergency service knowledge of ambulance drivers and run between 03 November-29 March 2002. The scope of the research is composed of ambulance drivers working for Health Ministery, Social insurances institution, Istanbul Metropolitan Municipality and private hospital. 204 ambulance drivers are included into the sample. Data were gathered thru an enquing that was prepared by the expert consultation using the related literature. Results were statistically evaluated according to number, percentage, chi-square and fisher chi-square. The results of the research revelaled that 47.5% of the ambulance drivers are between the ages of 28-37 and the median age 35. 77.5% of them are working on shifts, 58.8% of them carrying 1-4 patient/day. 33.8% of the ambulance drivers that are included in this study have said they have got education before this job, 48% drivers said they need education. 63.2% of ambulance drivers said that they chose their job, 80.9% of the them said they are happy with their job. There is significant differences in the education taken before the ambulance driving (x2 = 20.616; p= 0.00) between the foundation. 77.1% of the ambulances working for the Health Ministary, 92.2% of the ambulance working for the private fountions, 93.1% of the Istanbul Metropolitan Municipality ambulances have adequate materials, 81.1% of the ambulances working for Social insurances İnstituon have inadequate materials. As the result, it's found that the drivers, did not get sufficient education before the job and they needed further education in the working period. These results, show that there will be deficiency in the emergency access of patient, during transporting and the processes during transport will not be fullfilled. The education of ambulance drivers gain importance in that issue.