Dışkı örneklerinde aeromonas spp.'nin sıklığı
The frequency of aeromonas spp. in stool samples
- Tez No: 124313
- Danışmanlar: PROF.DR. ERGENE BÜGET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
ÖZET Bakteriyel gastroenterit etkenleri olarak önce Salmonella, Shigella, V.cholerae, enteropatojenik E.coli gibi bakteriler üzerinde durulurken, günümüzde diğer E.coli serogrupları, Campylobacter, Yersinia dışında ayrıca Aeromonas gibi bakteriler de önem kazanmışlardır. Doğal yaşama ortamı sular olan ve klorlu şebeke sularında bile bulunabildiği bildirilen Aeromonas'lar, içinde çok sayıda bulundukları sular ve bu sularda yaşayan canlılar yoluyla insana bulaşabilmektedirler. Aeromonas spp. 1968'de ilk kez immun sistemi baskılanmış insanlarda patojen olduğu tespit edilmiştir. O yıllardan günümüze kadar insan vücudunun çeşitli bölgelerinden izole edilmiştir. Günümüzde önemi ve patojenitesi tespit edilmiş olan Aeromonas cinsi bakterilerin diyare etkeni olarak insidansının saptanmasına yönelik çeşitli çalışmalar yapılmıştır. Çalışmamızdaki amacımız, belirli bir grubu gözetmeksizin Î.Ü. İstanbul Tıp Fakültesi Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı'na çeşitli klinik bölümlerden kültür için gönderilen dışkı örneklerinde Aeromonas spp. 'yi araştırmaktır. Aeromonas araştırdığımız dışkı örneklerinde enteropatojen diğer bakteriler yanı sıra parazitlerde incelenmiştir. İncelenen 1841 dışkı örneğinin 101 3 'ü erkek, 828 'i kadın hastaya aittir. 1841 örnekten toplam 156 örnekte enteropatojen izole edilmiştir. Bunların sekizi Aeromonas spp. olarak identifiye edilmiştir. Alınan 1841 örnekten 172'sinde parazit yumurtası veya kisti tespit edilmiştir. Ayrıca 76 örnekte yoğun şekilde maya üremesi saptanmıştır. İzole ettiğimiz sekiz Aeromonas spp. susuna Kirby-Bauaer disk diffüzyon yöntemi ile antibiyotik duyarlılık deneyi yapılmıştır. Sekiz susun hepsi ampisilin- sulbaktam, penisilin, ve piperasiline direnç göstermiştir. Kloramfenikol, tetrasiklin, trimetoprim-sulfametoksazole ve ofloksasine duyarlı bulunmuşlardır. 34Aeromonas cinsi bakteriler değişik su kaynaklan, gıdalar ve topraktan izole edilebilen ve başta diyare olmak üzere, yara ve yumuşak doku infeksiyonları, karaciğer-safra yolları infeksiyonları, pnömoni, artrit, sepsis, menenjit, osteomyelit gibi sistemik infeksiyonlara neden olabilir. Yurdumuzda ve dünyanın farklı bölgelerinde yapılan çeşitli birçok çalışmalarla Aeromonas spp.'nin değişik ortamlarda bulunma sıklığı ve gelişigüzel antibiyotik kullanımı sonucu gelişen direnç ile patojenitesi vurgulanmaktadır. Bu değerler dikkate alınarak özellikle diyare etkeni olarak yapılan dışkı kültürlerinde rutin olarak Aeromonas spp.'nin aranması gerektiğini düşünmekteyiz. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Salmonella, Shigella, V.cholerae, enteropathogenic E.coli are evaluated as bacterial gastroenteritis in history but now other bacteria like E.coli serogroups, Campylobacter, Yersinia and Aeromonas are gaining importance. Aeromonas whose natural habitat is water and is able to live even in chlorided water, can infect human beings with water and with the living things in this water. Aeromonas was determined as the pathogen in immune suppressive people in 1968 for the first time. It is isolated from different body parts of human. There are several studies about Aeromonas spp. Whose importance and pathogenity is determined, investigating its incidence as an agent of diarrheae. Our purpose is to investigate the activity of Aeromonas spp. Without regarding any patient groups whose samples were sent to LU. Istanbul Medical Faculty Microbiology and Clinical Microbiology from other divisions. Parasites were also investigated in samples which were taken for the examination of Aeromonas and also for other enteropathogenic bacteria. 1013 of 1841 samples' owners were male and 828 female. Enteropathogens were isolated from 156 sample in a total of 1841. Eight of these were identified as Aeromonas spp. Parasite eggs and cysts were determined in 172 of these samples. Also yeasts were isolated dominantly from 76 samples. Antibiotics susceptibility tests of eight isolated Aeromonas spp. Strains were done with Kirby-Bauer disc diffusion method. All of the eight strains were susceptible to chloramphenicol, tetracycline, trimethoprim-sulfamethoxazole and ofloxasine. Aeromonas can be isolated from different kinds of water springs, food and from earth and can be reason of diarrheae, wound the infections of soft tissues, 36liver-gall bladder and systemic infections such as pneumonia, arthritis, sepsis, menengitidis, osteomyelitis. The frequency of the presence of Aeromonas in different places, the resistance for antibiotics upon random antibiotic use and the pathogenity of it is emphasized in studies in our country and also in different parts of the world. We think that Aeromonas spp. Must be investigated in routine lobaratory assays as a reason of diarrheae upon these findings. 37