Van ve yöresi içme sularında Aeromonas spp.,Koliform,Escherichia coli varlığının araştırılması ve izole edilen aeromonas türlerinin antimikrobiyel maddelerle dirençliliklerinin belirlenmesi
The determination of Aeromonas spp.,Coliform and E. coli in drinking water of van and province and determination isolated aeromonas species resistance to antimicrobial substance presented
- Tez No: 303386
- Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Besin Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Aeromonas spp. içme suları, tuzlu sularda yaygın olmakla beraber gıdalarda, işlem görmüş sularda ve hastanelerin su şebekelerinde bulunabilir. Bu çalışma, Van ve yöresindeki kaynak, kuyu ve içme sularının Aeromonas spp., koliform, Escherichia coli?nin varlığı ve izole edilen Aeromonasların çeşitli antibiyotiklere dirençlerinin belirlenmesi amacı ile yapıldı. Bu amaçla 19 kaynak, 10 kuyu ve 91 adet şebeke suyu olmak üzere toplam 120 örnek toplandı. İçme sularında Aeromonas spp., koliform, E. coli aranması ve sayımında membran filtrasyon yöntemi kullanıldı. Değişik kaynaklardan toplanan su örneklerinden sırasıyla Aeromonas spp. %30, koliform %16,6 ve E. coli %8,3 oranında tespit edildi. Bu çalışmada izole edilen Aeromonas türlerinin tür düzeyinde identifikasyonları biyokimyasal yöntemle yapıldı. Aeromonasların antibiyotik dirençleri disk difüzyon metoduyla yapıldı. Tüm su örneklerinden tür düzeyinde ise üç izolat (%2.5) A. hydrophila, iki izolat (%1.6) A. sobria ve 31 izolat (%25.8) A. caviae olarak identifiye edildi. Bütün örneklerden izole edilen A. caviae antibiyotiklerden amoksisilin klavulanik aside %80.6 , ampisiline %58.1, seftazidime %32.2 oranında; A. hyrophilia antibiyotiklerden seftazidime %66.6, ampisiline, sefotaksime, amoksisilin klavulanik aside %33.3 oranında; A. sobria antibiyotiklerden seftazidime, amoksisilin klavulanik aside %100, sefotaksime, ofloksasin, piperasiline, tetrasikline %50 dirençlilik gösterdikleri saptandı. Sonuç olarak incelenen su örneklerinde bulunan koliform, E. coli, aeromonas gibi bakterilerin kontamine ettiği suların kullanılması sağlık açısından potansiyel bir tehlike oluşturduğu tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Aeromonas spp. are distributed widely in fresh and salt water and can be found also in food, treated drinking or domestic water, and hospital water supply systems. This study was performed to investigate natural springs, well and drinking waters in term of Aeromonas spp., coliform group, Escherichia coli and antibiotic resistance izolated Aeromonas spp., of Van and province. For this purpose, 19 natural springs, 10 well and 91 public drinking water supply distribution systems a total of 120 samples were collected. The membrane filter (MF) method were used for detection and enumeration of Aeromonas spp., coliform bacteria and E. coli in drinking water. In this work, several strains of Aeromonas spp. were isolated from water samples and identification of bacterial colonies was done by conventional biochemical method. The antibiotic resistance of each aeromonas was determined by the disk diffusion method. Aeromonas spp., coliforms and E. coli in drinking water samples collected from different sources were found in the rate of 30 %,16,6 % and 8,3 % respectively. From all water samples, three isolates (%2.5) were identified as A. hydrophila and two isolates (%1.6) was identified as A. sobria and thirty one isolates (%25.8) was identified as A. caviae by conventional biochemical method. A. caviae of isolates from all water sources showed resistance to amoxicillin clavulanic acid (80.6 %), ampicilin (58.1 %), ceftazidime (32.2 %), A. hyrophila of isolates from all water sources showed resistance to ceftazidime (66.6 %), ampicilin, amoxicillin clavulanic acid, cefotaxime (33.3 %), A. sobria of isolates from all water sources showed resistance to ceftazidime, amoxicillin clavulanic acid (100 %), ofloxacin, piperacillin, tetracycline, ampicilin, cefotaxime (50 %). As a result it was suggested that the samples examined has contaminated with Aeromonas spp., coliforms and E. coli has questioned with regard to the potential puclic health hazard related to the use of such waters.