Respiratuar distres sendromlu pretermlerde tiroid fonksiyonları
  1. Tez No: 124356
  2. Yazar: MİRAÇ ERGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BARBAROS ILIKKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
ÖZET RDS ile tiroid hormonları arasındaki ilişkinin incelendiği çeşitli çalışmalarda RDS'li preterm bebeklerde postnatal dönemde benzer gebelik yaşındaki sağlıklı pretermlere göre total tiroksin (T4) ve serbest tiroksin (FT4) düzeylerinde düşüklük olduğu gösterilmiştir. RDS'li bebeklerde postnatal triiodotironin (T3) ve T4 pikinin meydana gelmediği, hatta ilk 24 saatte azalma olduğu ve takibeden haftalarda T3 ve T4'ün tedrici olarak arttığı bildirilmiştir. Daha önce yapılan çalışmalarda RDS'li bebeklerle eş gestasyonel yaştaki sağlıklı preterm bebeklerin doğum, 5, 10 ve 15. günlerdeki tiroid fonksiyonları karşılaştırılmış ve RDS'li bebeklerde sadece beşinci güne ait T3, T4 ve FT4 düzeylerinde düşüklük saptanırken TSH düzeylerinde farklılık saptanmamıştır. RDS'nin klinik bulgularının özellikle ilk 5 gün ağır olduğu göz önüne alınarak tiroid fonksiyonlarındaki değişiklikler RDS'ye bağlanmıştır. RDS'li bebeklerde postnatal ilk haftadaki tiroid fonksiyonlarım incelemek amacıyla böyle bir çalışma planladık. Bu çalışmada 36 gestasyon haftasının altında 39 RDS'li ve 46 sağlıklı preterm, toplam 85 bebeğin postnatal ilk haftadaki tiroid fonksiyonları kemilüminimetrik (kimyasal immunoassay) yöntemle incelendi. RDS'li bebeklerde postnatal ilk haftada T3, T4 ve FT4 düzeylerinde düşüklük saptanırken, TSH düzeyleri arasında fark saptanmadı. Bu bulgulara dayanılarak RDS'li bebeklerdeki tiroid fonksiyon değişikliklerinin hipoksiye sekonder ötiroid hasta sendromu ile uyumlu olduğu düşünüldü. Örnek alınma tarihinde halen ventilator tedavisi gören bebeklerde, ventilatörden çıkmış bebeklere göre T3 düzeyinin düşük olarak saptanması, bu bebeklerde ötiroid hasta sendromu ile uyumlu tiroid fonksiyon değişiklikleri olduğu görüşünü destekliyordu. 44
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study4 in the Neonatal Intense and Special Care Unit of our clinic, the thyroid functions of the 85 babies in the first postnatal week, consisting of the 39 RDS and 46 healthy preterms, all were born before 36th gestational week, from February 2002 to July 2003, were evaluated using immuno chemiilluminometric method. In our study where the thyroid functions of the healthy preterms with a gestational age similar to the RDS babies from 2nc* and 7th postnatal days were compared, the TT4, FT4 and T3 were found considerably lower than the healthy preterms. No difference was found between the two groups with regard to TSH. In the babies with RDS, the clinical findings in the first postnatal week were more severe, this implies that the changes in the thyroid functions are secondary to the hypoxia caused by respiratory distress and showed thyroid function changes similar to that of the euthyroide sick syndrome encountered in term babies. While the FT4 varied in the narrow limits in the healthy preterms, TSH values varied within the larger limits which also implies that such babies suffered insufficient hypothalamus- pitutiary maturation. On the date of taking samples from the RDS babies, the T3 level in those requiring mechanical ventilation was significantly lower than those who did not and no significant difference was found between the two groups regarding TT4, FT4 and TSH levels. The babies under mechanical ventilation on the date of sampling had a longer duration of hypoxia and our study supported the opinion that there is a relation between the severity of the disease and T3 levels. 45