Tanısal koroner anjiyografi öncesi ve sonrası serum CRP düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum CRP levels before and after diagnostic coronary angiography
- Tez No: 124355
- Danışmanlar: PROF.DR. ZEKİ ÖNGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET: Aterosklerozun inflamatuvar bir süreç olduğu son yıllarda yapılan birçok klinik ve patolojik çalışmada gösterilmiştir. İnflamasyonun plazma göstergelerinden üzerinde en çok çalışılmış ve kardiyovasküler hastalıkların her evresinde incelenmiş olanı C-reaktif proteindir. CRP düzeyi sağlıklı bireylerde ve bilinen koroner arter hastalığı olanlarda kardiyovasküler hastalık gelişiminin bağımsız önbelirleyicisidir. Koroner anjioplasti öncesi yüksek CRP düzeyi, oluşabilecek erken ve geç dönem komplikasyonları belirlemede de önemlidir. Ayrıca koroner anjioplasti hem bölgesel olarak koroner sinüste hemde sistemik olarak periferik dolaşımda inflamatuvar yanıta neden olmaktadır. Bu çalışmada tanısal amaçla yapılan koroner anjiografinin kararlı, kararsız ve miyokard infarktüsü hastalarda nasıl bir inflamatuvar yanıta yol açtığı normal koroner arterli kontrol grubu ile karşılaştırıldı. Normal koroner arterli ve kararlı angina pektorisli hastalarda başlangıç serum CRP düzeyi kararsız angina pektoris ve miyokard infarktüsü gruplarına göre düşük bulundu. İşlem sonrası normal koroner arterli kontrol grubundan kararlı, kararsız angina pektorisli ve miyokard infarktüsü sonrası gruba doğru giderek artan şekilde CRP düzeyinde artış olduğu gösterildi. Ayrıca ST yükselmesiz akut koroner sendromlu hastalarda farklı risk sınıflamalarına göre inflamatuvar yanıttaki değişiklik araştırıldı. Bu olgularda inflamasyona verilen yanıtın risk düzeyinden bağımsız olarak benzer olduğu görüldü. 39
Özet (Çeviri)
SUMMARY: Many clinical and pathological studies have shown that atherosclerosis is a progressive inflammatory event. C-reactive protein is the most important and extensively studied inflammatory marker in every stage of cardiovascular disease. CRP is an independent prognostic factor in healthy men and coronary heart disease patients for the development of cardiovascular events. In this study we evaluated changes in plasma levels of CRP after diagnostic coronary angiography in patients with stable, unstable angina pectoris and myocardial infarction compared to normal coronary arteries. Bazal CRP levels found to be elevated in patients with unstable and myocardial infarction groups compared to the stable angina pectoris and normal coronary artery groups. After coronary angiography CRP levels are elevated respectively in gradual manner in normal coronary, stable, unstable angina pectoris and myocardial infarction groups. Another purpose of this study was the evaluation of inflammatory response in patients with non ST segment elevation acute coronary syndromes with respect to the various clinical rise classification. In this population inflammatory response found to be similar independent of the clinical rise stratifications. 40