Komplikasyonlu gebeliklerin etiyolojisinde kalıtsal trombofililerin ve homosistein metabolizmasının yeri
The role of inherited thrombophilia and homocysteine metabolism in complicated pregnancies
  1. Tez No: 124357
  2. Yazar: BURÇAK SAYGI ERZİK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ENGİN ORAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
ÖZET KOMPLIKASYONLU GEBELİKLERİN ETIYOLOJISINDE KALITSAL TROMBOFÎLİLERİN VE HOMOSİSTEİN METABOLİZMASININ YERİ AMAÇ: Komplikasyonlu gebelikler (preeklampsi, eklapmsi, abruptio plasenta, HELLP sendromu, ıntrauterin gelişme geriliği, intrauterin fetal ölüm ve habitûel abortus) ile kalıtsal trombofililerden faktör V Leiden, protrombin G20210A ve metilentetrahidrofolat redüktaz C677T mutasyonla rı ve maternal homosistein, vitamin B12 ve folik asit düzeyleri arasındaki ilişkiyi araştırmaktır. MATERYAL METOD: Çalışmaya Eylül 2001-Temmuz 2002 tarihleri arasında 73 komplikasyonlu, 29 sağlıklı gebeliği olan kadın dahil edildi. Hasta ve kontrol grubu gebelik haftalarına göre benzer olarak seçildi. Gebelerin doğum öncesi faktör V Leiden, protrombin ve MTHFR mutasyonlarının ve homosistein, Vitamin B12, folik asit düzeylerinin belirlenmesi için kan örnekleri alındı. Demografik özellikler ve laboratuvar sonuçlan kaydedildi. BULGULAR: Hasta ve kontrol grubunda sırasıyla Faktör V Leiden mutasyon oranı % 13 ve % 10,7 ; MTHFR C677T heterozigot mutasyon oranı % 39,4 ve % 32,1 ; MTHFR C677T homozigot mutasyon oranı % 7,0 ve % 17,9 ; protrombin G20210A mutasyon oram % 2,9 ve % 7,4 olarak saptanmıştır. Gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır. Spesifik tanılarla mutasyonlar arasında yapılan değerlendirmede istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. MTHFR C677T ve protrombin G20210A mutasyonu olan kişilerde abortus görülme sıklığı yüksek bulunmuştur (p=0,03 ve p=0,001). Hasta ve kontrol grubunda sırasıyla homosistein 7,25+/-2,79 ve 5,35+/-l,25 umol/L ; vitamin B12 312,42+/-307,54 ve 200,46+/- 120,70 pg/ml ; folik asit 8,40+/-4,52 ve ll,79+/-5,27 ng/ml değerinde bulunmuştur. Hasta grubunda istatistiksel olarak anlamlı oranda homosistein düzeyi yüksek, folik asit düzeyi ise düşüktür (p=0,01 ve p=0,05). Hipertansif komplikasyonlu gebelerde, normotansif komplikasyonlu gebelere oranla homosistein düzeyi daha yüksektir (p=0,005). SONUÇ: Çalışmamız sonucunda gebelik komplikasyonlan ve faktör V Leiden, protrombin G20210A, ve metilentetrahidrofolat redüktaz C677T mutasyonlan arasında bir ilişki saptanmamıştır. Komplikasyonlu gebeliklerde homosistein düzeyi yüksek bulunmuştur. 62
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ROLE OF INHERITED THROMBOPHILIA AND HOMOCYSTEINE METABOLİSM IN COMPLICATED PREGNANCffiS OBJECTIVE: To investigate the association between pregnancy complications (preeclampsia, eclampsia, abruptio plasentae, HELLP syndrome, intrauterine growth restriction, intrauterine fetal death, habituel abortus) and factor V Leiden, prothrombin G20210A and MTHFR C677T mutations and maternal homocysteine, vitamin B12 and folic acid levels. MATERIAL AND METHODS: Seventy-three women with complicated and 29 women with healthy pregnancies were enrolled in this study between September 2001 -July 2002. Study and control groups were selected similarly with respect to gestational weeks. Blood were drawn before birth to assess factor V Leiden, prothrombin G20210A and methylenetetrahydrofolate reductase C677T mutations and maternal homocysteine, vitamin B12 and folic acid levels. RESULTS: The mutation in factor V Leiden gene was detected in the study and control group respectively at 13% and 10.7%; heterozygous mutation in MTHFR C677T gene respectively at 39.4% and 10.7% ; homozygous mutation in MTHFR C677T gene respectively at 7.0% and 17.9% ; mutation in protrombin G20210A gene respectively at 2.9% and 7.4%. There was no statistically significant difference between the study and control groups according to thrombophilic mutations. Also, no association between specific diagnosis and mutations was detected. The prevalence of abortion was high in patients with MTHFR C677T and prothrombin G20210A mutations (p=0.03 ; 0.001). The sudy and control groups respectively had homocysteine levels of 7,25+/-2,79 and 5,35+/-l,25 umol/L ; vitamin B12 levels of 312,42+/- 307,54 and 200,46+/- 120,70 pg/ml ; folic acid levels of 8,40+/-4,52 and ll,79+/-5,27 ng/ml. The study group had significantly high levels of homocystein and low levels of folic acid (p=0.01 ; 0.05). In the study group, hypertensive patients had even more increased levels of homocysteine than normotensive patients (p=0.005). CONCLUSION: According to our results, there is no association between unexplained obstetrical complications and factor V Leiden, prothrombin G20210A, and methylenetetrahydrofolate reductase C677T mutations.The homocysteine level is increased in complicated pregnancies. 63