Pressure support ventilation, CPAP ve T- parçasının weaning sürecinde hemodinamiye, solunum mekaniğine, arter kan gazlarına, weaning süresine ve başarısına etkilerinin araştırılması
The effect of pressure support ventilation, CPAP and T-piece to hemodynami, respiratory mechanics, arterial blood gases weaning time and efficacy at the weaning period
  1. Tez No: 124375
  2. Yazar: ÖZNUR ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN ÖZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Çalışmamızda, klinikte kullanılan PSV, CPAP modlarının ve T-parçası'nın weaning süresinde arter kan gazlarına (Pa02, PaCC>2, pH ), hemodinamiye (OAB, KAH, CVP), solunum mekaniğine (Ppeak, Ppause, Pmean), vücut ısısına, enerji tüketimine, weaning süresine ve weaning başarısına olan etkilerini araştırmayı amaçladık. Çalışmamız, akut solunum yetersizliği nedeni ile 48 saat üzerinde invaziv mekanik ventilasyon uygulanan 1 8 yaşından büyük 60 olguda prospektif, randomize olarak yapıldı. Yoğun bakım ünitemize kabul edilen olgulara basınç duyarlı modda (PCV yada PSV) tidal volüm ortalama 8 mL /kg, PEEP: 5-10 cmH20, Fi02 < 0.60 olmak üzere mekanik ventilasyon uygulandı. Olguların APACHE II skoru hesaplandı. Hemodinamiği stabilleşen olgulardan, OAB, KAH, CVP, Sa02, solunum frekansı, vücut ışılan, idrar miktarı 60 dakikalık aralarla kaydedildi, arter kan gazı örnekleri alındı. Ppeak, Ppause, Pmean ve komplians ölçümleri, spontan solunumu olan olgulara 0.1 mg/kg morfin verilerek volüm kontrole modda ölçüldü ve kaydedildi. AKG örnekleri, hemodinamik ve solunum parametre ölçümleri, çalışma boyunca her sabah saat 08:00'da yapıldı (günlük takip tekniği). Olguların günlük bazal enerji ihtiyaçları hesaplanarak ve aktivite faktörleri göz önüne alınarak uygun beslenmeleri düzenlendi. Klinik durumu düzelen ve weaning kriterlerine (mekanik ventilasyon gerektiren durumun düzelmesi, şuuru açık ve koopere olması, hemoglobin düzeyi > 9 mg/ dL olması, vücut ısısının > 36 C° ve < 38 C° olması, solunum frekansının < 35/dakika olması, Fi02 < 0.40 iken Pa02 > 60 mmHg olması, inotrop ve sedasyon ihtiyacının olmaması, sekresyonl arını temizleyebilme gücüne sahip olması) uyan57 olguların RSBI'leri hesaplandı. Başlangıç değerleri için AKG alındı, hemodinamik ve solunum mekaniği ölçümleri yapıldı, GET'leri hesaplandı. Grup 1 (n= 20) PSV modu uygulanan grup olup, olguların inspiratuvar basınç desteği < 10 cmH20, PEEP < 5 cmH20 ve Fi02 < 0.40 idi. Grup 2 (n= 20) CPAP uygulanan grup olup, CPAP < 5 cmH20 ve Fi02 < 0.40 idi. Grup 3 (n= 20) ise T-parçası ile 4 L/dakika 02 verilen olgulardı. Tüm gruplardaki olgulara belirtilen mod ve parametreler 2 saat süreyle uygulandı. İki saatin sonunda weaning süreci değerleri için AKG, havayolu basınç ölçümleri ve hemodinamik parametrelerin ölçümleri tekrarlandı. Ekstübasyon kriterlerine (Fi02 < 0.40 iken Pa02 > 60 mmHg olması, PaC02 < 50 mmHg olması (KOAH hariç), sistolik kan basıncındaki artma yada azalmanın < %20 olması, KAH'daki artma yada azalmanın < %20 olması, solunum frekansının < 35/dakika olması, terleme, ajitasyon ve mental durum bozukluğunun olmaması) uyan olgular ekstübe edildi. Kırksekiz saat entübasyon ihtiyacı olmayan olgular başarılı weaning olarak kabul edildi. Son ölçümler ekstübasyondan 48 saat sonra yapıldı. Çalışmamızda, gruplar arasında OAB, KAH, CVP, vücut ısısı, Pa02, PaC02, pH, Sa02, solunum frekansı, tidal volüm, Ppeak, Ppause, Pmean, komplians, GET ve RSBI değerlerinde anlamlı fark bulunmadı. Gruplar arası weaning süresi karşılaştırıldığında, T-parçası ile weaning'in, PSV ve CPAP'a göre daha kısa sürede gerçekleştiğini bulduk. Bununla beraber en başarılı weaning modunun ise PSV modu kullanılan grupta olduğunu bulduk. Daha geniş kapsamlı randomize, prospektif, klinik çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the efficacy of clinicaly used weaning modes such as PSV, CPAP, and T-piece to arterial blood gases, hemodinamics, respiratory mechanics, body temperature, energy expenditure, weaning time, and weaning success. We studied blind, randomized, and prospectively 60 patients that ages more than 1 8, who had been intubated and needed more than 48 hours invazive mechanical ventilation. All patients were ventilated with pressure sensitive mods (PSV or PCV) that tidal volume 8 mL/kg, PEEP: 5-10 cmH20, FİO2 < 0.60 in the intensive care unite. APACHE-II score was calculated. Mean arterial pressure (MAP), heart rate, CVP, SaC>2, respiratory frequency, body temperature, diuresis were recorded every hours. When patients stabilized, arterial blood sample was analysed. Ppeak, Ppause, Pmean, complians were measured in volume control ed modes 0.1 mg/kg morfine sulphate given patients whom had spontaneous ventilation. During study, all measurements were made at 08:00 am. (daily screening tecnique). Energy expenditure was calculated due to daily basal energy requirement and activity factors. RSBI scores of patients were calculated who recovered from illness and had weaning criterias (be conscious, hemoglobin level > 9mg/dL, body temperature > 36 °C and < 38 °C, respiratory frequency < 35/min, Pa02 > 60 mmHg at Fi02 < 0.40, no requirements of inotrops and sedation, ability of clerance secretion). Before we started weaning period, arterial blood gase sample was analized, hemodinamik and respiratory parameters were measured, and recorded as first values.59 Group 1 (n= 20) had PSV, inspiratory pressure level < 10 cmH20, PEEP < 5 cmH20, Fi02 < 0.40. Group 2 (n= 20) had CPAP ventilation, CPAP < 5 cmH20 and Fi02 < 0.40. Group 3 (n= 20) was T-piece group had 4 L/min oxygene supplement. All patients in 3 groups were ventilated for 2 hours with that mods and at the end of the 2 hours arterial blood gase samples, hemodinamics and respiratory mechanic parameters were recorded. Patients who had extubation criterias (Pa02 > 60 mmHg at Fi02 < 0.40, PaC02 < 50 mmHg except COPD, increase or decrease of heart rate should be < %20, respiratory frequency < 35/min, there was no diaphoresis, agitation, mental disorientation) were extubated. Successful weaning was considered if reentubation was not required within 48 hours of extubation and last measurements were made. We did not detect any significant differences between groups in terms of MAP, heart rate, CVP, body temperature, Pa02, PaC02, pH, Sa02, respiratory rate, tidal volume, Ppeak, Ppause,Pmean, complians, energy expenditure. In comperason to weaning times of groups, weaning with Tpiece taked less time than PSV and CPAP. In weaning succes, most succesful mod was PSV. However, further clinical randomized, prospective studies are required to investigate the different weaning modes.