Yüksek tibial osteotomide semitübüler plak ve vida (weber) fiksasyon tekniğinin multipl u çivileri ile biyomekanik karşılaştırılması
The biomechanical comparison of semitubular plate and screw (weber) fixation technique with multiple u nails in high tibial osteotomy
- Tez No: 124374
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FAHRİ ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmamızda kliniğimizde uygulanan yüksek tibial düzeltici osteotomi fiksasyon tekniklerinden semitübüler plak ve vida (Modifiye Weber) osteosentezi ile multipl U çivisi ile osteosentezinin biyomekanik karşılaştırılmasını amaçladık. Bu amaçla 18 adet 1 yaş dişi süt danasının tibiaları alınarak yumuşak dokuları periostları üzerinde kalacak şekilde sıyrıldı. Daha sonra tibialar eklem yüzeyinin yaklaşık 5 cm distalinden kesilerek uzunlukları 15cm yapıldı. Böylelikle test cihazına uygun hale getirilen kemikler -20°C'a kadar soğutularak derin dondurucuda yapılacak deneyin 24 saat öncesine kadar saklandı. İşlem yapılacak olan tibialar 24 saat öncesinden oda sıcaklığında tutularak, buzlarının çözülmesi sağlandı. Daha sonra tibialar iki gruba ayrılarak 9 adedine osteotomi ve semitübüler plak ve vida ile (modifiye Weber tekniği) osteosentez diğer 9 adedine ise osteotomi ve U çivisi ile osteosentez uygulandı. Fiksasyon yöntemlerinin dört nokta eğilme zorlanması altında kırılma kuvvetleri bulunup karşılaştırıldı. Kuvvetler arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakıldı. Veri sayısı az olduğu için parametrik olmayan Mann-Whitney testi uygulandı. Asymp. Sig. değeri 0.038 bulundu. Bu değerin 0.038
Özet (Çeviri)
SUMMARY The purpose of our study was to compare the primary stability of two high tibial osteotomy fixation techniques which were stabilized with one- third tubular plate with one cortical screw and multiple bone staples. The eighteen tibia specimens from 1 -year-old calf were used for the experiment. All soft tissues with the exception of the periosteum of the bone were removed. The tibias were kept at -20°C until use. All specimens were thawed at room temprature for 24 hours before testing. The bones were shortened to lenght of 15 cm. The specimens were divided in two groups. In the first group, osteotomies were carried out and stabilized with one third tubular plate with one cortical screw. In the second gruop, osteotomies were carried out and stabilized with multiple bone screws. Four point bending force was applied to the bones using a universal material testing machine. Primary stability of osteotomy fixation with multiple bone staples were found more stable than osteotomy fixation with one third tubular plate with one cortical screw. 43