Örneklerle Türkiye Tıp Encümeni'nin bilimsel faaliyetleri (1946-1966)
The scientific activities of the Turkish Medical Committee by examples (1946-1966)
  1. Tez No: 124379
  2. Yazar: İBRAHİM TOPÇU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NİL SARI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji ve Tıp Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Osmanlının son dönemlerinde başlayan, tıp eğitim ve öğretim dilinin Türkçeleştirilmesi ve yabancı tıp kitaplarının dilimize kazandırılması mücadelesi Cemiyet-i Tıbbıye-i Osmaniye ve sivil tıp okulunun kurulması gibi bir çok faydalı işin gerçekleşmesine vesile olmuştur. Cumhuriyetle birlikte yeni bir azimle mücadeleye devam edilmiş, cemiyetin adı Türkiye Tıp Encümeni olarak değiştirilmiştir. Daha sonraları Türkiye Tıp Akademisi adını alan bu önemli kuruluşun 1946-1966 yılları arasında tıp alanında ülkemizde gerçekleştirdiği bilimsel faaliyetler araştırılmıştır. Bu zaman dilimi içerisinde büyüklü küçüklü tüm etkinliklerle ilgili olabildiğince detaylı bir çalışma yapılmış, bunun için bizatihi o dönemden bize miras kalan encümene ait arşiv belgeleri referans alınmıştır. Bu çalışmamızın bizden sonra bu konularda çalışmalar yapacak olanlara yardımcı olabilmesini diliyoruz. 111
Özet (Çeviri)
SUMMARY The adoption into Turkish language of Medicine training and education language arid the struggle for adaptation of foreign medical books to Turkish, starting in the last period of Ottoman Empire, caused useful consequences like the foundation of Cemiyet-i Tıbbiye-i Osmaniye (Ottoman Medicine Society) and civil Medical School. The struggle continued with a new will in the new Turkey Republic and the nome of the Cemiyet-i Tıbbiye-i Osmaniye was transformed to Türkiye Tip Encümeni (Turkey Medicine Committee). After that the nome was transformed to Türkiye Tıp Akademisi (Turkey Medicine Academy) and we investigated the scientific activities in medical field of this important academy between the time period of 1946- 1966 in Turkey. All of the scientific activities were investigated in detail between these time period and achives documentations that were inherited from the Türkiye Tıp Encümeni (Turkey Medicine Committee) were determined as referance point. We wish that our study can help to the other researches interested with this topic. 112