Pulmoner sarkoidozlu hastalarda serum ACE (angiotensin converting enzim) düzeyi ve bronkoalveolar lavaj sıvısında CD4/CD8 oranı ile radyolojik evre ilişkiiiisi ve prognoz
Pulmonary sarcoidosis: correlation of serum angiotensin-converting enzyme and in bronchoalveolar lavage CD4/CD8 lymhocytes rate with radiologic phasing and prognosis
- Tez No: 124380
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALİL YANARDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
ÖZET İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Ana Bilimdalı, Genel Dahiliye- Akciğer Biriminde 1965-2003 yıllan arasında sarkoidoz tanısı alan toplam 166 kişilik hasta grubunda iki çalışma yapıldı. Birinci çalışmamızda sarkoidozlu hastalarda akciğer grafileriyle eş zamanlı olarak; Fiberoptik Flexibl Bronkoskop uygulanarak BAL sıvısı örnekleri alınıp Flowcytometry tekniği ile Lenfosit alt grup dağılımı ve CD4+/CD8+ oram ve ACE inhibitörleri kalibratör dönüştürme prensibine göre miktar tayini yapılan Serum ACE düzeyleri değerlendirilen bu çalışmaya uygun 35 kişilik hasta grubu alındı Sonuç olarak sarkoidoz hastalığının aktivitesinin tayininde, tanıya desteğinde ve takibinde çok sayıda aktivasyon kriteri olmasına rağmen; BAL CD4+/CD8+ oram, S ACE düzeyi ve radyolojik evrenin ve bunlar arasındaki ilişkinin sarkoidoz hastalarında önemini koruduğunu saptadık. İkinci çalışmada poliklinik kayıtlan çıkarılarak düzgün verilere ulaşılabilen 166 sarkoidozlu hastamızdan, öncelikle adres ve telefonlarına ulaşılabilecek hastalar poliklinik kontrollerine çağırıldı ve son durumları değerlendirildi. Sadece telefon numaralarına ulaşılabilen hastalardan poliklinik kontrolüne gelmeyen 37' sinde son durumları hakkında bilgi alındı. Yine ölen 14 hastamızın ölüm nedenleri hakkındaki bilgiler hasta yakınlarından ve poliklinik kayıtlarından saptandı.28 hastamıza ise gerek adreslerine gidilerek gerekse telefonla ulaşılmaya çalışıldı.Ancak adres ve telefon numaralan değişikliğinden dolayı bu hastalara ulaşılamadı. Son durumları hakkında bilgi sahibi olunan 138 hastada 1yapılan prognoz çalışmasında; 40 yaş altı olgularda, ekstrapulmoner tutulumu olanlarda ve kadın hastalarda prognozun daha iyi ve sağkalımın daha uzun olduğu görüldü. Yine hastalarımızın çoğunluğunu oluşturan radyolojik evre bulgularından Evre 1 ve Evre 2 olgularda, büyük oranda Evre 0'a gerilemenin saptandığı ve bununda iyi 53prognoz işareti olduğu görüldü. Genel olarak mortalite oranı (%10.1) olarak saptandı. Sarkoidozlu hastaların gerek erken dönemde tanılarının konulmasıta gerekse koşulları uygun hastahanelerde ve tek merkezden izlenmesinin prognoza ve sağ kalıma olumlu yönde etkisi olabileceği ve bununda mortalite ile morbiditeyi azaltabileceği kanısına varıldı. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY This manuscript includes two studies on sarcoidosis patients presenting to the outpatient clinics of Istanbul University Cerrahpaşa Medical Faculty Pneumology Department between 1965-2003. The first study included 35 patients with simultaneously archived chest X- rays, flexible fiberoptic bronchoalveolar lavage fluid CD4/CD8 counts with flow cytometry, and serum ACE levels. Correlations of these parameters were investigated. We conclude that among other activation criteria bronchoalveolar lavage CD4/CD8 counts, serum ACE levels and radiologic staging are reliable. In the second study, we reviewed the outpatient records of our sarcoidosis patients and 166 of those with sufficient recorded information were eligible for the retrospective review. One hundred thirty-eight of these patients were accessible and those who were alive were invited for a follow up visit. Eighty- seven patients were available for the visit. Information on 51 patients was obtained by telephone calls, 37 of which were alive and 14 were dead. Twenty- eight patients could not be accessed either by home visits, or phone calls. A study of prognosis was conducted for the 138 patients for whom information was available. Patients with less than 40 years of age, female gender and those with extrapulmonary involvement were seen to fare well. A considerable proportion of patients with stage 1 and stage 2 disease had regressed to stage 0, and this was regarded as a good prognostic indicator. Overall mortality was estimated to be 10.1 %. Early diagnosis and single center follow up for sarcoidosis patients in centers with adequate facilities may reduce mortality and morbidity and improve the outcome in these patients. 55