Ehrlich meme tümörü transplante edilmiş farelerde pentoksifilinin radyoduyarlaştırıcı etkisinin gösterilmesi
Radiosensitizer effect of pentoxifylline in ehrlich mammary tumor transplanted mice
  1. Tez No: 124389
  2. Yazar: DİDEM ÇOLPAN ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞENEL BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 30
Özet
VI. ÖZET Radyoterapiyle tümör kontrolü sağlanmasında, solid tümörlerdeki hipoksik hücrelerin engelleyici bir faktör olduğu düşünülmektedir. Metilksantin türevi olan pentoksifilin eritrositlerin deformabilitesini artırarak ve trombosit agregasyonu engelleyerek viskoziteyi azaltır, periferde oksijenlenmeyi artırır. Bu deneysel çalışmada Ehrlich meme tümörü transplante edilmiş farelerde pentoksifilinin oksijenlenmeyi artırarak radyoduyarlaştıncı etkisinin olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Erkek balb/c soyu 27 farenin enselerine subkutan olarak Ehrlich meme tümörü verilmiştir. 12 fare, intraperitoneal olarak 50 mg/kg pentoksifilin verildikten 30 dakika sonra ışınlanmıştır. 1 5 fareye ise yalnız radyoterapi uygulanmıştır. Işınlama tüm farelere, Co60 aleti ile yapılmış ve tümör bölgesine tek fraksiyon ile verilen dozda 40 Gy uygulanmıştır. Pentoksifilinin radyoduyarlaştıncı etkisi her iki guruptaki tümör volümünde (mm3) küçülme ile tespit edilmeye çalışılmıştır. Tümör volüm ölçümü en az haftada 3 kez fareler ölene kadar devam etmiştir. Hiçbir fare 10 günden fazla yaşamamıştır. Tümör volümündeki küçülme değerlendirildiğinde; 4. gündeki tümör volümünün başlangıçtaki tümör volümüne göre küçülme oram sadece radyoterapi uygulanan grupta %42, radyoterapi ile birlikte pentoksifilin uygulanan grupta ise %61.6 tespit edilmiştir (p=0.2472). Her iki gruptaki farelerin sağkalımları arasında anlamlı fark tespit edilmemiştir (p=0.0824). Sonuç olarak; Ehrlich meme tümörü transplante edilmiş farelerde pentoksifilinin radyoduyarlaştıncı etkisinin olduğu kesin olarak söylenememektedir. 22
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The presence of hypoxic cells in solid tumors is generally considered to be a limiting factor for the complete control of tumors by radiation therapy. Pentoxifylline is a methylxantine derivate that produces hemorrheologic effects, lower blood viscosity, improve erythrocyte flexibility and increase tissue oxygen levels. In this experimental study we aimed to determine whether penthoxifylline would enhance the radiation response through the mechanism of oxygenation of Ehrlich mammary carcinomas in mice. The Ehrlich mammary carcinoma was induced subcutaneously to the nape of male balb/c 27 mice. 12 animals were injected with 50 mg/kg of pentoxifylline intraperitoneally (IP) and irradiated 30 min after the administration. 15 mice were irradiated without pentoxifylline. All animals were exposed to single given dose of 40 Gy with Co60 gamma rays locally to the tumor with or without pentoxifylline. The effect of pentoxifylline was assessed with reduction in tumor volume (mm ). Tumor volume was measured at least 3 times a week until mice were dead. No mice lived more than 10 days. The reduction rate of tumor volumes on day 4, relative to the initial volume were 42% in irradiated group and 61.6% in irradiation and pentoxifylline group (p=0.2472). Survivals of mice in two groups were not significantly different (p=0.0824). In conclusion, pentoxifylline cannot be considered as a radiation enhancer in Ehrlich mammary tumor. 23