Post-operatif adezyon gelişiminin engellenmesinde sulfasalazin uygulamasının etkinliği
Effectiveness of sulphasalazine administration for the prevention of post-operative adesion formation
  1. Tez No: 124388
  2. Yazar: ONUR ÇAĞRI KUTLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Nitrik oksit ( NO ); Nitrik oksit sentaz ( NOS ) isimli enzim ailesi tarafından amino asit L-arginin'den sentezlenen serbest radikal bir gazdır. Nitrik oksit düzeylerini belirlemede stabil son ürünleri nitrit ve nitrat, sıklıkla indirekt bir gösterge olarak kullanılmaktadır. Peroksinitrit, nitrik oksit ile süperoksit radikali arasındaki reaksiyonla hızla oluşan, kısa ömürlü, kuvvetli bir oksidandır. Nitrotirozin ise peroksinitrit veya NO 'in diğer radikaller ile tirozini nitrolaması sonucunda meydana gelen stabil son üründür. Nitrotirozinin peroksinitrit oksidasyonunun son ürünü olduğu kabul gördüğünden beri, konsantrasyonunun tayini in vivo NO-bağımlı hasan belirlemede“marker”olarak kullanılmaktadır. Lipit peroksidasyonun ölçümü ise doku hasarının mükemmel bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Bazı çalışmalarda endojen üretilen NO 'in, tümör hücrelerine direkt sitotoksik etki ettiği ve hücre ölümüne yol açtığı gösterilmiştir. Çoğu raporlar ise NO 'in tümör gelişiminde, yayılmayı kolaylaştırmada ve anjiogenezisi artırmada rol oynadığım bildirmektedir. Jenkins ve arkadaşları nitrik oksidin tümör neovaskülarizasyonu için sinyal iletiminin bir parçası gibi davrandığım göstermişlerdir. Andrade ve arkadaşları ise endojen NOS'm inhibisyommun tümör kan akımım azalttığım bildirmişlerdir. Bu araştırmalarda reaktif nitrojen türlerinin kanser ile ilişkili farklı yorumlan tartışmaya açık sonuçlar içermektedir. Çalışmamızda insan beyin tümör dokulannda ve tümöre komşu çevre dokularında; nitrik oksit metabolizmasının ne düzeyde etkilendiğini, nitrik oksit metabolitleri ve nitrotirozin düzeylerindeki değişiklikleri tayin ederek inceledik. Aynca NO radikalinin lipit peroksidasyonlanna etkilerini araştırdık.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide is a free radical gas, synthesized from an amino acid L-arginine by the action of a family of enzymes called nitric oxide synthases. Determination of the stable end products of NO radical, nitrite and nitrate, is most often used as an indirect marker of nitric oxide production. Peroxynitrite is a short-lived and damaging oxidant rapidly formed in the reaction between nitric oxide and superoxide. Nitrotyrosine is a stable endproduct of tyrosine nitration with peroxynitrite or nitric oxide with other radicals. Since nitrotyrosine is a stable endproduct of peroxynitrite oxidation, assessment of its concentration may be useful.as a marker of NO-dependent damage in vivo. Also the measurement of lipid peroxidation is a perfect marker of tissue damage. Some studies have suggested that endogenously-produced NO is directly cytotoxic to tumour cells and induces cell death. Most reports imply that NO itself assists tumour growth, facilitates dissemination and actively promotes angiogenesis. NO may also act as a part of the signalling cascade for neovascularisation in tumours as demonstrated by the Jenkins et al. Studies of Andrade et al to date have shown that inhibition of endogenous NOS decrases tumour blood flow. In these studies the different arguments about the relation of reactive nitrogen species with cancer has discusible results. The aim of the study was to clarify the changes in the levels of nitrotyrosine and to evaluate the increased concentrations of nitric oxide metabolites in the human brain tissues and peritumoral tissues. We also measured the effects of the nitric oxide radical on lipid peroxidation.