Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi hepatosellüler karsinoma vakalarının demografik, klinik, etiyolojik özellikleri ve sağkalım analiizi
The characteristics, demographic features and etiological factors of HCC patients admitted to DEU Medical Faculty
  1. Tez No: 124435
  2. Yazar: AHMER ALACACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. A. UĞUR YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
A. ÖZET Bu çalışmada Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne Mayıs 1993-Ağustos 2003 tarihleri arasında başvuran ve hepatosellüler karsinoma (HCC) tanısı alan 101 hasta, genel özellikleri, etiyolojik faktörleri, laboratuvar parametreleri, tümör özellikleri ve evresi, aldıkları tedaviler ve sağkalımları açısından değerlendirildi. HBV (%34,7) ilk sırada olmak üzere viral etkenlerin, etiyolojide ön planda sorumlu olduğu görüldü. Hastalarımızın çoğunluğunun yaşlarının beşinci ve altıncı dekadda yer aldığı ve erkek cinsiyetin (erkek/kadın oram 2,7) baskın olduğu saptandı. HBV'li hastaların yaşı (56,9±12,1) HCV'li hastalardan (64,9±6,75) daha düşük bulundu (p=0,002). Erkeklerde HBV, kadınlarda ise HCV'nin en sık etken olduğu belirlendi (p=0,016). Hastaların büyük çoğunluğunda (%87.9) HCC'nin zeminde siroz varlığı ile birlikte olduğu gözlendi. Viral etiyolojiye sahip sadece HBV'li olgularda siroz gelişmeden önce HCC oluşmuştu. Hastaların yüksek bir oranı (% 48,5'i) ileri evrede (evre IV) tam almıştı. Hastaların çok az bir kısmında (%15,8) AFP değerlerinin tanısal değerin (>400 ng/ml) üzerinde olduğu ve %38,6'sında AFP değerlerinin normal olan 20 ng/ml değerinin altında olduğu belirlendi. Tümör çapı ile AFP arasında ilişki bulundu (p=0,08). HBV'li hastalarda diğer gruplara oranla AFP'nin daha yüksek olduğu gözlendi (p=0,153). Medyan sağkalım tüm hastalarda 4 ay olarak bulundu. Kadınlarda sağkalımın daha iyi olduğu görüldü. Tedavi almış olan hastaların daha iyi sağkalıma sahip oldukları gözlemlendi. Bu veriler, kanser kayıt sistemlerinin yetersiz olduğu ülkemizde hepatosellüler kanser gibi farklı etiyolojilere sahip bir hastalığın özelliklerinin belirlenmesi açısından fikir vermektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY 101 patients with HCC who were admited to Dokuz Eylül University Faculty of Medicine during the period from May 1993 to August 2W3 were evaluated according to demographic and etiological characteristics of patients, laboratuary parameters, stage of the tumor, treatment of HCC and overall survival. Viral agents especially HBV (%34,7) played the most important role in theetiology of HCC. There was a clustering of HCC cases in the fifth and sixth decades and male sex was predominant (male/female : 2,7. Patients with HBV associated HCC tended to present at a younger age (56,9±12,1) than patients with HCV (64,9±6,75). HBV was the most predominant etiological factor in males while HCV in females (p=0,016). Underlying cirrhosis was present (%87,9) in most patients with HCC. HCC was developed without cirrhosis development only in HBV associated HCC and in patients qualified as idiopathic. Most of the patients were diagnosed as HCC at the stage IV. AFP levels were higher than the diagnostic level (>400 ng/ml), in the minority of patients (%15,8) and in the %38,6 of patients, AFP levels were under the normal level (