Meme kanserinde serum telomeraz aktivitesi ve kemoterapi direncinin belirlenmesinde ve hastalık prognozundaki rolü
Serum telomerase activity in breast cancer and it's prognostic value and role in determining chemotherapy resistance
- Tez No: 124436
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HAKAN AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
ÖZET: Meme kanseri, kadınlarda en sık görülen kanserdir ve kanserden ölümlerin nedeni olarak ise akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer alır. Kemoterapi bu hastalığın çeşitli evrelerinde uygulanan vazgeçilmez tedavi şekillerinden biridir. Antikanser kemoterapisinin en önemli kısıtlaması ise tümör hücrelerinde gelişen kemoterapi direncidir. Kemoterapi duyarlılığını etkileyen değişik prognostik faktörler bildirilmiştir. Bu çalışmada telomer sentezi ve hücrenin canlılığının devamından sorumlu olan telomeraz enzimi ve kemoterapi yanıtlan arasındaki ilişki incelenmiştir. Çalışmaya evre III-B ve IV hastalığı olan ve son 1 yıldır kemoterapi veya hormon tedavisi almayan 19 hasta alındı. Serum örneklerinde telomeraz aktivitesi PCR-EUSA kiti ile kaalitatif olarak değerlendirildi. Kemoterapi sonrası kısmi veya tam yanıt olması objektif total yanıt olarak değerlendirildi. Buna göre kemoterapi yanıtlan ve prognostik faktörler arasında (c-erbB2, ER/PR, tedavi öncesi telomeraz pozitifliği ve total telomeraz pozitifliği) istatistiksel anlamlı ilişki tespit edilmedi (p>0.05). Çalışma grubunda medyan sağ kalım süresi 11.00 + 1.68 ay (%95 GA: 11.11- 17.72) 1 yıllık sağ kalım oram %47.6 olarak tespit edildi. Telomeraz (+) grupta medyan sağkalım 11.00 + 2.68 ay, telomeraz (-) grupta ise henüz medyan sağ kalıma ulaşılmadı. Telomeraz (+) hastalarda sağ kalım daha kötü olamakla birliktei iki grup arasındaki fark istatiksel olarak anlamlı değildi (p=0.33). Telomeraz (+) ve (-) grupta 1 yıllık sağ kalım sırasıyla %41 ve %62.5 olarak tespit edildi. İki grup arasında 1 yıllık sağ kalım açısından yine istatiksel olarak anlamlı fark tespit edilmedi (p=0.35). Sonuç olarak bu çalışmada meme kanseri hastalarında serumda telomeraz aktivitesinin tespit edilebileceği gösterilmiştir. Kemoterapi yanıtı değerlendirmesi ve telomeraz aktivitesi arasındaki ilişkiyi daha iyi gösterebilmek için ise daha geniş hasta grubuna ihtiyaç vardır. 32
Özet (Çeviri)
Serum Teiomerase Activity in Breast Cancer and It's Prognostic Value and Role in Determining Chemotheraphy Resistance Breast cancer is the most common neoplasm in women. In women it's the second cause of cancer related deaths. Chemotherapy represents a major treatment modality of various stages of this disease. The main obstacle for anticancer chemotherapy is resistantance of tumor cells to chemotherapeutic agents. Various prognostic factors predicting chemosensitivity had been reported. In this study we examined the relationship between the teiomerase enzyme which is responsible for telomere reconstitution and maintanence of cell viability and chemotherapy response. We recruited 19 patients who had stage III-B or IV disease and no prior chemotherapy or hormonal therapy for 1 year before the initial of study. We measured teiomerase actitivity qualitatively with PCR-ELISA kit in the serum samples. We took the serum samples before chemotherapy an4 after the second course of chemotherapy. We could not find any statistically significant correlation between prognostic factors (c-erb B2, ER/PR, teiomerase positivity before chemotherapy and total teiomerase positivhy) and chemotherapy response (p>0.05). In the study group median survival was 11. 00 + 1.68 months '95% CI, 11.11 to 17.72). One year survival rate was 47.6%. In the teiomerase positive group the median survival was 11.00 + 2.68 mpnths. In the teiomerase negative group the median survival has not been reached yet. There was no statistically significant difference between wo groups (p=0.33). In the teiomerase positive and negative group one year survival rate was H% and 62.5% respectively. There was no statistically significant difference between two jroups (p=0.35). In conclusion, present preliminary study showed that it is possible to detect elomerase activity in the sera of breast cancer patients. Further clinical studies with larger lumber of patients are needed to clarify the role of serum teiomerase activity in the prediction ?f chemosensitivity and prognosis. 33