Behçet hastalığı olgularında sempatik deri yanıtı ve R-R aralık değişkenliği değerlendirilmesi
Sympathetic skin response (SSR) and R-R internal variation (RRIV) assessment in patients with Behçet's disease
  1. Tez No: 124461
  2. Yazar: NEŞE ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEREN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
l.ÖZET Bu çalışmanın amacı BH tanısı almış olgularda otonom sinir sistemi tutulumunu araştırmaktır. Çalışmaya 30 BH (18 Kadın, 12 Erkek; Yaş ort. 38.36±8.10; Yaş dağılımı 22-60) ve 20 sağlıklı birey (16 Kadın, 4 Erkek; Yaş ort. 35.75±7.64; Yaş dağ. 18-51) alındı. BH ve kontrol grubunda alt ve üst ekstremite bilateral sinir ileti çalışmaları, otonomik sinir liflerinin değerlendirilmesi için sempatik deri yanıtı ve RR aralık değişkenliğine bakıldı. BH olgularında sinir iletimlerinde anormal bulgular en yüksek oranda tibial motor sinirde kaydedildi. BH olguları ile kontrol grubunun SDY kayıtlarının ortalama latans ve amplitüdleri arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık yoktu (p>0.05).
Özet (Çeviri)
2.SUMMARY SYMPATHETIC SKIN RESPONSE (SSR) AND R-R INTERVAL VARIATION (RRIV) ASSESMENT IN PATIENTS WITH BEHCET'S DISEASE The purpose of this study is to research the autonomic nervous system dysfunction in BH diagnosed patients. 30 BH patients ( 1 8 females, 12 males; mean age 38,36+ 8.10; age dispersion 22-60) and 20 healthy individuals ( 16 females, 4 males, mean age: 35,75 ± 7.64, age dispersion 18-31) were included in the study. In BH and control group, upper and bottom extremities bilateral nerve transmission studies were made and for evaluation of autonomic nerve fibers, the sympathetic skin response and R-R interval variation were observed. In BH patients, the highest rate abnormal findings in nerve transmissions were determined in tibial nerve. There was not statistically meaningful difference between the mean latency and amplitudes of SSR records in both BH and control groups (p>0.05).