Troid hastalıklarında nörofizyolojik değişikliklerin saptanması
Neurophysiologic alterations in thyroid diseases
  1. Tez No: 124462
  2. Yazar: GÖKSEL SOMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER US
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrodiagnostik Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, çeşitli etyolojik nedenler ile hipertiroidi ve hipotiroidi tanısı almış hastalarda nöromusküler semptom ve bulguları değerlendirmektir. Hastalar klinik ve elektrofizyolojik testler ile değerlendirilmiştir. Çalışmaya 21 hipertiroidi, 19 hipotiroidi hasta ile yaş ve cinsiyet açısından eşleştirilmiş üst ekstremite için 29, alt ekstremite için 58 sağlıklı birey kontrol grubu olarak alınmıştır. Motor sinirlerin distal latansı, birleşik kas aksiyon potansiyel (BKAP) amplütüdü ve sinir ileti hızı, duysal sinir distal latansı, duysal sinir aksiyon potansiyel amplütüdü ve duysal ileti hızı, minimal F-dalga latansı, H-refleksi latansı ve iğne elektromiyografisi ile motor ünit aksiyon potansiyelleri (MÜAP) değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
NEUROPHYSIOLOGY ALTERATIONS IN THYROID DISEASES SUMMARY With this study, it has been intended to evaluate the neuromuscular symptoms and findings observed in the patients specified with the diagnosis of hyperthyroidism and hypothyroidism induced by various etiologic reasons. This study included 21 patients of hyperthyroidism, 19 patients of hypothyroidism and a control group composed of 29 healthy persons for upper extremities and 58 healthy persons for lower extremities matches in respect of age and gender. The distal latency of the motor nerves, the compound muscle action potential (CMAP) amplitude and the motor nerve conduction velocities (NCVs), the sensory nerve distal latency, the sensory nerve action potential amplitude (SNAP) and sensory nerve conduction velocity, the minimal F-wave latency and H-reflex were evaluated. We also investigated motor unit action potentials (MUAP) by means of needle electromyography process.