Öğretmen liselerinde okuyan öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerini etkileyen bazı etmenler
- Tez No: 12448
- Danışmanlar: PROF.DR. ETHEM ÖZGÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1990
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ÖZET Bu çalışmada öğretmen liselerinde okuyan öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerini etkileyen etmenler incelenmiştir. öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeylerini etkileyen etmenler olarak cinsiyet, sınıf düzeyi, yatılı veya gündüzlü olma durumu, başarı düzeyleri, ailesinde Öğretmen olma veya olmama, yaşamın çoğunu geçirdiği yerleşim merkezi ele alınmıştır. Ankara ili ve çevresi araştırmanın evrenini, Atatürk öğretmen Lisesi 'nin lise 1 ve lise üçe devam eden 274 öğrenci örneklemi oluşturmuştur. Araştırmada Kişisel Bilgi Formu ile birlikte Hacettepe Kişilik Envanteri bilgi toplama aracı olarak kullanılmıştır. Veriler t testi ile karşı laştırı lmıştı r. Araştırmada elde edilen bulgular aşağıda özetlenmişti r: 1. Cinsiyetin genelde kişisel uyum üzerinde etkili olmadığı, buna karşın duygusal kararlılığı erkekler lehine etkilediği bulunmuştur. 2. Cinseyetin genelde sosyal uyum üzerinde etkili olmadığı, fakat sosyal normlar ve antisosyal eğilimler düzeyinin kızlarda daha yüksek olduğu bulunmuştur. ii3. Sınıf düzeyinin genelde kişisel uyum üzerinde üçüncü sınıflar lehine etkili olduğu, fakat nevrotik eğilimler ve psikotik belirtiler düzeyleri üzerinde etkili olmadığı bulunmuştur. 4. Sınıf düzeyinin, sosyal ilişkiler düzeyini üçüncü sınıflar lehine etkilediği bulunmuştur. 5. Okulda yatılı veya gündüzlü olarak öğrenim görmenin genelde kişisel uyum üzerinde etkili olmadığı fakat genelde sosyal uyum üzerinde -sosyal ilişkiler hariç- etkili olduğu bulunmuştur. 6. Akademik başarısı yüksek olan öğrencilerin kişisel ve sosyal uyum düzeyleri yüksek olduğu bulunmuştur. 7. Ailesinde öğretmen olan öğrencilerin, nevrotik eğilimler, kişisel uyum düzeyleri, aile ilişkileri, sosyal normlar ve sosyal uyum düzeyleri, ailesinde öğretmen olmayan öğrencilere göre daha yüksektir. 8. Yaşamının çoğunun geçirildiği yerleşim merkezi yanlızca kendini gerçekleştirme kişisel uyum düzeyini etkilemektedir. 1 1 1
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, the factors affecting the level of personal and social adjustment of the students who are attending to the“Teachers Training Lycee”have been reviewed. The students sex, class, being boarders or day students, their success level, having a teacher in their family or not, the place they have been settled, have been taken into consideration as the factors affecting the level of personal and social adjustment of the students. The city of Ankara and neighbourhood are considered to be universe. The sample of this study is focused on 274 students who are in prep, school, first year, and third year of Atatürk Teachers Training Lycee. In the research, the data were collected by means of the Data Collecting Instrument and Hacettepe Personality Inventory. The data have been evaluated by t-test. The results of this research will be summarized as fol lows: 1. Although, sex does not affect personal adjustment, it is also found that emotional stability level in favour of male students. 2. In general, sex has no affect on social adjustment, but the social norms and anti-social tendency levels were found in favour of female students..3. Although, in general, class-level has affect in favour of classes, it is found that, it has no affect on nevrotic tendency. 4. The class-level effects on social adjustment, but it affects third class students in favour of social relations. 5. It was observed that, being a boarder or day student has no affect on personal adjustment but has affect on social adjustment. 6. It has been observed that, the students of high success has higher personal and social adjustment levels. 7. Nevrotic tendencies, personal adjustment levels of those students having a teacher.in their family were higher than those of the students not having a teacher in their family. 8. The dive! ling place of the students affected only the self actualization and personal adjustment but did not affect any other factor.